استقبال آمریکا از اعلام نتیجه تحقیقات اسرائیل در مورد کشته‌شدن شیرین ابوعاقله

0 91همزمان با «استقبال» آمریکا از اعلام نتیجه تحقیقات ارتش اسرائیل در مورد کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار پرآوازه شبکه الجزیره، در سلسله خشونت‌های جدیدی که میان نظامیان اسرائیل و فلسطینیان در کرانه باختری رخ داد، دست‌کم یک تن کشته و شماری دیگر از فلسطینیان زخمی شدند.

در این میان، برنامه جدید دولت اسرائیل برای ساخت یک شهرک جدید یهودی‌نشین در شرق اورشلیم اعلام شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۴ شهریور از بیانیه ارتش اسرائیل در این زمینه که شیرین ابوعاقله «به احتمال زیاد» با گلوله شلیک شده از اسلحه یک سرباز اسرائیلی کشته شد، «استقبال» کرد.

وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز همدردی با خانواده ابوعاقله، افزود که این کشور «کاهش آسیب‌ به غیرنظامیان در عملیات نظامی را در اولویت قرار داده و وزارت دفاع نیز بر ضرورت بهبود شیوه‌ها برای اطمینان از کم شدن آسیب به غیرنظامیان تأکید کرده است».

با این حال، ارتش اسرائیل دوشنبه‌شب اعلام کرد که پرداخت غرامت به خانواده شیرین ابوعاقله در دستور کارش قرار ندارد زیرا این خبرنگار «به طور تصادفی» و در جریان «تبادل آتش» میان نیروهای اسرائیلی با افراد مسلح فلسطینی کشته شد.

شاهدان عینی و تحقیقات بین‌المللی گفته بودند که خبرنگار آمریکایی فلسطینی‌الاصل در حالی بامداد روز ۲۱ اردیبهشت امسال در کرانه باختری کشته شد که «افراد مسلح فلسطینی» در آن منطقه نبودند.

خانواده شیرین ابوعاقله نیز دوشنبه شب اعلام کردند که آن‌ها از مدت‌ها قبل واقف بودند که او با گلوله نظامیان اسرائیلی کشته شده و تحقیق ارتش این کشور، حاوی نکته تازه‎‌ای نبوده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی با ابراز خشم و تحقیر نسبت به بیانیه ارتش اسرائیل، آن را نماد اشغالگری نامید. نبیل ابو رودینه، سخنگوی این تشکیلات گفت پرونده «ترور» این خبرنگار به نهادهای بین‌املللی، به‌ویژه دادگاه لاهه ارائه می‌شود تا اسرائیل از «جنایات مستمر فرار نکند».

مقامات فلسطینی اصرار دارند که اسرائیل به صورت «سیستماتیک» خبرنگاران فلسطینی را که برای بازتاب رنج فلسطینیان در «زیر اشغال» اسرائیلی کوشش می‌کنند، به قتل می‎‌رساند؛ ادعایی که اسرائیل آن را باطل می‌داند.

در این میان، ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه بار دیگر وارد جنین در شمال کرانه باختری شد؛ همان اردوگاهی که شیرین ابوعاقله نیز چهار ماه پیش در آن‌جا کشته شد.

عملیات نیروهای اسرائیلی در نقاطی مانند جنین و نابلس در کرانه باختری در هفته‌های اخیر به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ورود این بار ارتش اسرائیل برای منهدم کردن خانه رائد حازم یک مرد فلسطینی بود که چند ماه پیش به اسرائیلی‌ها در تل‌آویو حمله مسلحانه کرد و خود او در جریان آن کشته شد.

وزارت بهداشت تشکیلات فلسطینی می‌گوید که در جریان عملیات ارتش اسرائیل در انهدام خانه رائد حازم، موسی سبانه، ۲۹ ساله کشته و ۱۶ فلسطینی زخمی شدند. فلسطینیان ظاهراً از احتمال انهدام ۲۹ خانه دیگر در مجتمع آپارتمانی که خانه رائد حازم یکی از آنها بود، خشمگین بودند.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه نیز پس از عملیات افراد مسلح فلسطینی در منطقه «دره اردن» به جستجوهای گسترده در دهکده‌های فلسطینی اطراف پرداختند.

سه فلسطینی بامداد دوشنبه به سوی یک اتوبوس حامل ساکنین اسرائیلی شهرک‌های کرانه باختری شلیک کردند که به زخمی شدن پنج تن انجامید. انفجاری که درون خودروی عوامل این رویداد در زمان گریز آن‌ها از محل رخ داد، دو فلسطینی را زخمی کرد.

دولت آمریکا از افزایش شمار کشته‌های فلسطینی در ماه‌های اخیر «ابراز نگرانی عمیق» کرده اما اسرائیل گفته که عملیات خود را متوقف نمی‌کند تا از جان مردمش دفاع کند. در هشت ماه اخیر حدود ۹۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

در آغاز سال نیز ۱۷ اسرائیلی و سه خارجی در عملیات افراد مسلح فلسطینی کشته شدند.

در این میان، به گزارش آسوشیتدپرس، دولت اسرائیل روز ۱۴ شهریور طرح ساخت یک منطقه جدید یهودی‌نشین را در شرق اورشلیم، در نزدیکی شهر فلسطینی‌نشین بیت‌اللحم در کرانه باختری، اعلام کرد. در مرحله نخست این شهرک، که نام «گیوعات هاشاکد» برای آن انتخاب شده، پانصد خانه برای اسکان اسرائیلی‌ها ساخته می‌شود.

جامعه جهانی شهرک‌سازی‌های اسرائیل را همواره نکوهش کرده و آن را تقویت و گسترش نفوذ اسرائیل در مناطقی از اراضی فلسطینی می‌داند که قرار بود بخشی از کشور مستقل فلسطین باشد. شمار شهرک‌نشین‌ها به تازگی تا ۷۵۰ هزار تن نیز برآورد شده است.

شهرک‌سازی‌ جدید در دولت یائیر لاپید که ظاهراً مواضع نرم‌تری نسبت به احزاب راست اپوزیسیون داشت، اعلام شده است.

با استفاده از گزارش‌های رسانه‌های اسرائیل و رادیوفردا؛ ف.ر./م.ا.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.