استقبال کاخ سفید از طرح سناتورهای آمریکایی برای بررسی شکنجه بازداشت‌شدگان در ایران

0 6کاخ سفید از فراخوان سنای ایالات متحده برای ایجاد گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل در مورد مراکز «مخفی» بازداشت در جمهوری اسلامی و پاسخگوکردن مقامات ایران در رابطه با شکنجه زندانی‌ها استقبال کرد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند گفت همگی گزارش‌های بسیار نگران‌کننده شبکه «سی‌ان‌ان» را دیده و از درخواست همکاران سنا برای بررسی آن‌ها توسط هیئت حقیقت‌یاب مستقل سازمان ملل متحد استقبال می‌کنیم.

باب منندز سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز دوشنبه با انتشار توئیتی در واکنش به گزارش سی‌ان‌ان اعلام کرد کشف زندان‌های مخفی، آخرین نمونه از ظلم جمهوری اسلامی است: «جامعه جهانی باید تهران را به خاطر شکنجه شهروندانش پاسخگو کند و این موضوع باید توسط هیأت حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران مورد بررسی قرار بگیرد».

پیشتر شبکه سی‌ان‌ان طی تحقیق و مصاحبه با شاهدان عینی، از تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر خبر داده بود؛ موضوعی که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با کریستین امانپور روزنامه‌نگار ایرانی‌‌تبار آمریکا تلاش کرد آن را تکذیب کند.

شبکه سی‌ان‌ان روز سه‌شنبه گزارش داده بود که کمیته‌ای متشکل از سناتورهای آمریکایی از سازمان ملل خواسته است در مورد شبکه‌ای از مراکز مخفی شکنجه در ایران که توسط تحقیقات سی‌ان‌ان در ماه گذشته افشا شد، تحقیق کند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است کشف «زندان‌های مخفی جمهوری اسلامی، جدیدترین نمونه از ظلم رژیم ایران است و جامعه بین‌الملل باید تهران را به خاطر شکنجه شهروندانش پاسخگو بداند».

جان کربی با تاکید بر «پیشینه طولانی» جمهوری اسلامی در سرکوب مخالفان و اعمال خشونت‌ها علیه مردم ایران گفته است گزارش سی‌ان‌ان نشان می‌دهد «رهبری جمهوری اسلامی از مردم هراس دارد و نقض حقوق بشر توسط دولت ایران نباید بدون عواقب باشد».

او با اشاره به کشته شدن «صدها معترض» به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته، گفت سزاوار است که خانواده‌های قربانیان شاهد عدالت باشند.

او گفت ایالات متحده آمریکا در کنار متحدان خود برای پاسخگو کردن عاملان سرکوب‌های خونین در ایران خواهد بود.

با استفاده از گزارش رویترز، سی‌ان‌ان، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.