اسکار ۲۰۲۳؛ «همه جا، همه چیز، یک آن» چرا و چگونه قلب هالیوود را فتح کرد؟

0 6


عوامل فیلم «همه جا، همه چیز، یک آن» و اسکارهایشان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عوامل فیلم «اسکار ۲۰۲۳؛ «همه جا، همه چیز، یک آن» و اسکارهایشان

  • نویسنده, علی مصلح
  • شغل, روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی

برتری مطلق فیلم «همه جا، همه چیز، یک آن» در نود و پنجمین دوره مراسم اسکار با دریافت هفت جایزه، هرچند با توجه به نامزدی‌اش در ۱۱ رشته چندان دور از انتظار نبود، اما همچنان برای بخشی از سینمادوستان در سراسر دنیا اتفاقی غافلگیر کننده به شمار می‌رود؛ در سالی که آثار فیلمسازان سرشناسی مانند استیون اسپیلبرگ و جیمز کمرون در جمع نامزدها بودند و فیلمساز مستقل تثبیت شده‌ای مانند مارتین مک‌دونا در رشته‌های اصلی رقیب برنده اصلی بود.

دنیل کوان و دنیل شاینرت – با لقب هنری «دنیل‌ها» – دو کارگردان فیلم «همه جا، همه چیز، یک آن» سینماگرانی تازه ظهور کرده‌اند که در سال ۲۰۱۶ با «عضو ارتش سوییس» به عنوان نخستین فیلم بلندشان شناخته شدند و هفت سال بعد با سومین فیلم‌شان مهم‌ترین جوایز سینمایی دنیا را به خانه بردند.

«همه جا، همه چیز، یک آن» علاوه بر اسکار بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه غیراقتباسی، جوایز رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول زن، نقش مکمل زن و مرد و بهترین تدوین را هم از آن خود کرد. آخرین باری که یک فیلم توانسته بود هفت جایزه اسکار بگیرد، ۹ سال پیش بود؛ در اسکار ۲۰۱۴ فیلم «جاذبه» ساخته آلفونسو کوارون مکزیکی چنین موفقیتی کسب کرد، هرچند که در آن دوره جایزه بهترین فیلم به «۱۲ سال بردگی» رسید.

کامیابی فیلم دنیل‌ها همچنین درخشش فیلم کره‌ای «انگل» در اسکار ۲۰۲۰ را هم یادآوری می‌کند که چهار اسکار شامل جوایز بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین فیلم خارجی را برد. بنابراین با معیارهای کمی و کیفی، «همه‌چیز همه‌جا در یک زمان» در مراسم اسکار موفق‌تر از «جاذبه» و «انگل» بوده و موفق‌ترین فیلم اسکار در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.