اصرار وزارت خارجه ایران بر «تروریستی» بودن مرگ کیان و دیگران در ایذه

0 8وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه، ۲۹ آبان، در بیانیه‌ای روایت‌گر ادعاهای نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکومت در مورد رویدادهای اخیر کشور، از جمله در شهر ایذه، شد.

این بیانیه مدعی است که «حملات تروریستی» به جان باختن یا مجروحیت «زنان و کودکان معصوم» در ایذه منجر شده است.

بیانیه وزارت خارجه به رویدادهای مشهد و اصفهان نیز اشاره دارد که ظاهرا اشاره آن به کشته شدن در مجموع چهار تن از نیروهای امنیتی در جریان حضور این نیروها در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در این دو شهر در آخر هفته گذشته است.

وزارت خارجه نوشته است که این حوادث «موید این امر است که چگونه دشمنان و معاندین نظام… ماهیت جنایت‌کارانه خود را پشت نقاب دروغین دلسوزی… پنهان می‌کنند».

بیانیه وزارتخانه تحت سرپرستی حسین امیرعبداللهیان با لحن تهدید‌آمیز نوشته است که مقابله با «اقدامات تروریستی ارتکابی توسط تروریست‌ها و دولت‌های حامی آن‌ها را محفوظ می‌داند… و در انجام مسئولیت‌های خود در عرصه سیاست و روابط خارجی برای پاسداشت ایران مقتدر و مستقل و حمایت از حقوق ملت، همه توان و ظرفیت دیپلماتیک خود را به کار می‌بندد».

این ادعا در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور اساسی‌ترین حقوق مردم را سلب کرده و وزارت خارجه نظام نیز در عرصه خارجی همواره کتمان‌کننده حقایق داخلی بوده است.

بیانیه وزارت خارجه تهران دو روز پس از آن صادر شد که ابراهیم رئیسی با خشمی کم‌سابقه و با صدای فریاد‌گونه از «سکوت خواص» و «رد شدن آن‌ها در حوادث اخیر» سخن گفت و تاکید کرد که نهادها و افرادی که می‌توانستند و حکومت از آنان انتظار همراهی داشت، سکوت را ترجیح داده‌اند.

تکرار ادعاهای نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حکومتی در بیانیه وزارت خارجه در حالی است که خانواده‌های کشته‌های چهارشنبه شب در شهر ایذه تاکید دارند که شلیک‌کنندگان به مردم و از جمله به خودروی خانواده کیان پیرفلک، نیروهای امنیتی حکومتی بودند که با ماموریت سرکوب اعتراضات به خیابان‌ها اعزام شده بودند.

زینب مولایی راد، مادر کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله، روز جمعه، ۲۸ آبان، در خاکسپاری پسرش در برابر هزاران تن و در حضور نیروهای امنیتی تاکید کرد که ادعای حکومت در مورد حمله تروریستی دروغ است و نیروهای حکومتی خود اتومبیل این خانواده را «به رگبار گلوله بستند».

سجاد پیرفلک، عموی کیان، نیز در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد در تهران، درستی گفته‌های مادر کیان را تایید کرده است.

ادعاهای حکومت در خصوص رویداد ایذه که غیر از قتل کیان پیرفلک، دو کودک دیگر و چند شهروند غیرنظامی دیگر را نیز کشته است، از سوی برخی از عوامل وابسته به حکومت نیز رد شده است.

عبدالله رمضان‌زاده، استاندار اسبق کردستان و سخنگوی دولت وقت محمد خاتمی، در توییتر نوشت: «روایت رسمی در مقابل روایت مادر کیان رنگ می‌بازد‍! بس کنید.»

از نخستین لحظات کشتار چهارشنبه شب، صداوسیمای جمهوری اسلامی در ادامه ماموریتی که برای بیان مواضع نهادهای امنیتی و اطلاعاتی دارد مدعی شد که در ایذه «حمله تروریستی» رخ داد و با وجود اذعان به اظهارات مادر کیان پیرفلک، تیمی را از تهران برای «مستندسازی» به ایذه فرستاده است.

جمهوری اسلامی ایران در ادامه تقلای خود برای مصادره خون کشته‌ها به سود خویش، سه روز نیز در این شهر «عزای عمومی» اعلام کرده و شبکه‌های تلویزیونی سیما به رنگ سیاه عبارت «تسلیت (به) ایران» را قرار داده‌اند.

محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، نیز که خود بختیاری است، در حالی که به منطقه سفر کرده و با مجروحان رویداد ایذه در بیمارستان دیدار کرد، همراه با شماری از نهادهای حکومتی مدعی شدند که عاملان «حمله تروریستی» در این شهر در حال «فرار» از کشور در مرزها دستگیر شده‌اند.

ابعاد رویدادهای مشهد و اصفهان نیز که مرگ چهار نیروی حکومتی را به دنبال داشته، هنوز روشن نیست.

افزایش شمار کشته‌های نیروهای حکومتی در حالی است که آن‌ها مسلح هستند و در سرکوب معترضان هر اقدامی را مجاز می‌دانند و تا حال دست‌کم ۴۰۲ تن را کشته‌اند.

وزارت خارجه دولت رئیسی در حالی در بیانیه خود به تهدید کشورهای خارجی روی آورده که با موجی از اظهارات و بیانیه‌های تند دولت‌ها و مقامات ارشد جهانی به دلیل سرکوب‌گری‌های خشونت‌بار دو ماه اخیر روبه‌رو شده و مناسبات خارجی ایران با شمار بیشتری از کشورهای دنیا متشنج شده است.

صدراعظم آلمان از حکومت ایران پرسیده که شما چگونه رژیمی هستید که مردم خود را این‌طور می‌کشید؟ وزیر خارجه آلمان نیز تاکید کرده که رژیمی که حتی از تجاوز جنسی به بازداشتی‌ها به عنوان سلاح استفاده می‌کند، باید بداند که کارهایش عقوبت دارد.

اصرار جمهوری اسلامی ایران بر ارائه روایات دروغین از جزئیات وقایع کشور در کمتر حکومتی در نظام‌های خودکامه در جهان سابقه داشته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.