اعتراضات ایران؛ آیا جریان اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان پایان یافته است؟

0 66


  • نویسنده, عبدالله مومنی
  • شغل, فعال سیاسی
اعتراضات در تهران

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد به سرعت با واکنش خشن ماموران امنیتی همراه شد

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. بدیهی است انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آنها نیست.

عبدالله مومنی، فعال سیاسی، در این مطلب با نگاهی به واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های شخصیت‌های شناخته شده اصلاح‌طلب به اعتراضاتی که بعد از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد فراگیر شد، نتیجه می‌گیرد که اصلاح طلبان با «بن بست و رویگردانی مردم» روبرو شده‌اند و در نتیجه «جریان اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان برای همیشه به تاریخ» پیوسته‌اند.

اعتراضات فراگیر و پیوسته اخیرایران نشان می‌دهد که جامعه وارد فاز جدیدی در رویارویی با قدرت مستقر شده است و آنچه در این ایام‌ مشاهده می‌شود این است که جامعه از لحاظ راهبردی دچار دگردیسی شده است و راهبرد «اصلاح‌طلبی کلاسیک» به علت بی کارکردی و ناکارآمدی عملا به خاموشی گرایید است. علاوه بر آن عمده نیروها و رهبران این جریان نیز رسم اصلاح‌طلبی را بجا نیاورده و فقط اسم آن را به یدک کشیدند.

اصلاح طلبان در دوره‌ای مدعی «کنشگری مرزی» بودند بدین معنی که میانجی مطالبات ملی در بین مردم و حاکمیت باشند. اما اکنون حتی این وجه تقلیل‌گرایانه از اصلاحات و آن نقش فاقد کارکرد شده است. از طرف دیگر آنها بطور کامل از قدرت نیز بیرون گذارده شده‌اند. این وضعیت آنها را دچار اغتشاش جایگاه و نقش کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.