اعتراضات ایران؛ «حکومت نظامی» کسب‌وکارهای دیجیتال

0 9


  • نویسنده, اشکان خسروپور
  • شغل, پژوهشگر دسترسی به اینترنت
مردی در حال ورود به اینستاگرام

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران گفته، «برآوردها نشان می‌دهد که به طور مستقیم و غیرمستقیم، درآمد ۱۱ میلیون نفر به اینستاگرام گره خورده است.»

از آغاز جنبش اعتراضی در ایران بعد از کشته‌شدن مهسا امینی در اواخر شهریورماه، اختلال‌ اینترنت و فیلترینگ با شدت بیشتری اعمال شد. حاکمیت نه تنها با کاربران ابراز همدردی نکرد، بلکه در همان ابتدا،‌ بارها وجود اختلال یا کاهش سرعت در اینترنت را منکر شد و بعدتر نیز از زیر بار مسئولیت فیلترینگ پلتفرم‌های مختلف مثل اینستاگرام و خدمات گوگل شانه خالی کرد. به عنوان نمونه، محمود لیائی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست چند روز بعد از فیلترینگ اینستاگرام گفت: «من به مردمی که اعتراض می‌کردند، گفتم خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»

آنچه بعد از اعتراضات بر سر اینترنت آمد، به روایت بسیاری از کارشناسان حوزه دسترسی اینترنت یکی از سخت‌ترین محدودیت‌های اینترنتی سال‌های گذشته بود.  سایت کلودفلر وضعیت اینترنت ایران در این چند وقت را به «حکومت نظامی اینترنتی» تشبیه کرده و کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران نیز روزگار پر تلاطمی را سپری می‌کنند. این گزارش روایت بخشی از همین رویدادهایی است که از آغاز اعتراضات بر سر اینترنت ایران و کاربرانش آمده است.

چرا کسب‌وکارهای اینترنتی شرایط بدتری را تجربه می‌کنند؟

بخشی از این مشکلات در گذشته هم وجود داشته‌ و باعث دردسرهایی برای کسب و کارها و مخاطبان آنها شده بودند. تاثیر روانی ناشی از اجرای طرح صیانت،‌قطعی‌ یا اختلال‌های چند ساعته اینترنت به دلایلی مثل آتش‌سوزی حوضچه مخابراتی یا یکی از ساختمان‌های مخابرات تهران از پدیده‌هایی است که پیش از آغاز اعتراضات در ایران هم باعث نارضایتی کسب و کارها و آسیب به آنها شده بود. این‌بار اما کسب و کارها و مردم از چند سو با مشکل مواجه شده‌اند. از طرفی، اختلال و قطعی‌های پیاپی اینترنت دسترسی‌ها را کاهش داده و از طرفی دیگر، دعوت به اعتصابات سراسری، فضای روانی جامعه و برخورد امنیتی با فعالان حوزه کسب و کار اینترنتی  باعث شده تا چراغ استارتاپ‌ها در ایران کم‌سوتر از گذشته باشد.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران، حکومت یکی از شدیدترین محدودیت‌ها در سال‌های اخیر را بر اینترنت اعمال کرده است

حجم آسیب وارد شده به کسب‌وکارهای اینترنتی چقدر است؟

هشتاد و هشتمین گزارش اقتصادی «شاپرک» (شرکت شبکه پرداخت الکترونیکی پرداخت کارت)‌ نشان می‌دهد که در مهرماه ۱۴۰۱ یعنی مدت کوتاهی بعد از آغاز اعتراضات در ایران،‌ تعداد تراکنش‌های مربوط به شرکت‌هایی که از این سامانه برای انجام معاملات‌شان استفاده می‌کرده‌اند، بیشتر از ۱۸ و نیم درصد در هر ابزار پرداخت نسبت به ماه شهریور ۱۴۰۱ کاهش داشته است.

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.