اعتراضات ایران؛ مبارزه و مقاومت در شهرک‌ها و محله‌ها

0 8


  • نویسنده, پیام ره آورد
  • شغل, پژوهشگر مطالعات شهری
شهرک اکباتان

منبع تصویر، Sosial Media

توضیح تصویر،

اعتراضات چند روز اخیر در برخی محله‌های از این دست در شهرهای بزرگ ایران، مقاومت پایدار معترضان و واکنش قهری شدید حاکمیت در این محلات، موید و شاهد روشنی از واقعیت اشاره شده بالا است

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. بدیهی است انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آنها نیست.

عرصه‌های شهری در طول تاریخ، محل رویارویی قدرت‌های حاکم و جوامع بوده است. در کنار عوامل اقتصادی و تجارت، آنچه سبک زندگی اجتماعی شهرها را شکل می‌دهد، رویکردی است که دست اندرکاران و حاکمان مستقر در ارتباط با مدیریت حوزه عمومی و ما به ازای شهری آن یعنی مکان‌های عمومی داشته‌اند. اصولا حاکمیت‌ها همواره مجبور بوده‌اند نسبت خود را با حد و مرز عرصه عمومی و خصوصی شهرها روشن کنند.

این امر خود را در تحمیل نظام نمادشناختی، عملکردی و فضایی دلخواه قدرت مستقر و همچنین در چگونگی تفکیک عرصه‌های عمومی و خصوصی نشان داده است. استفاده از معماری اقتدارگرا در تمدن‌های کهن و در حکومت‌های تمامیت خواه معاصر نمونه های فراوان دارد. با این حال شواهد نشان داده است که در بزنگاه ‌های سیاسی و اجتماعی، همین عرصه‌ها مورد استفاده مخالفین نیز قرار گرفته است تا جایی که حد و مرز تعیین شده و عرصه‌های تعریف شده شکسته و فضاها از همان جنبه‌های یاد شده به تسخیر معترضان در می‌آیند.

در این زمینه به لحاظ تاریخی نمونه‌های فراوانی موجود است که در این نوشته فرصت اشاره به همه آنها نیست. ولی یکی از نمونه‌های جالب توجه از این دست، مورد شهر پاریس در قرن نوزدهم میلادی و در عصر ناپلئون سوم است. درآن زمان ژرژ اوژن هوسمان، شهردار مشهور شهر، اقدام به اصلاح گسترده بافت شهری و ایجاد فضاها و زیرساخت‌های جدید شهری با هدف محدود کردن عمل مخالفان و مبارزان مسلح و غیرمسلح سیاسی کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.