اعتراضات ایران؛ همصدایی و نگرانی‌ها از تک‌صدایی

0 4


  • عطا محامدتبریز
  • پژوهشگر علوم سیاسی

اعتراضات ایران

منبع تصویر، Getty Images

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید بی‌بی‌سی نیست.

چند ثانیه بعد از آغاز سال نو میلادی به وقت ایران، زمانی که برخی در حال جشن گرفتن سال نو میلادی بودند، عده‌ای عزادار اتفاقات تلخ ایران و عده‌ای شاید متحیر از سرکوب نظام سیاسی حاکم در این سرزمین، به ناگاه توییت شش چهره سیاسی-سلبریتی، فضای سیاسی ایران را تکان داد.در متن توییت آمده بود «با سازماندهی و همبستگی، سال ۲۰۲۳ سال پیروزی ملت ایران خواهد بود»؛ این جمله و عمل همزمان، برای بسیاری نوید «تشکیل یک ائتلاف» یا حداقل یک همگرایی احتمالی میان برخی چهره‌های سیاسی-شناخته شده را می‌داد. اما همین توییت همزمان اگرچه شوری در میان برخی از گروه‌های مردمی به وجود آورد اما در عین حال در میان برخی از جریان‌های سیاسی و بخش دیگری از مردم یک زنگ هشدار بود.

چرا پیام سال جدید ائتلاف نبود؟

در سال‌های اخیر مشارکت اجتماعی در ایران به واسطه از بین رفتن فرایند‌های دموکراتیک بازآرایی نیروهای اجتماعی، بسیار کاسته شده است. همین هم یکی از دلایلی بوده است که هم نیروهای سیاسی را پراکنده کرده و هم اشخاص را به جای جریان‌های سیاسی برجسته کرده است. اگرچه می‌توان دلایل و عوامل دیگری نیز برای تمرکز بر چهره‌ها به جای جریان‌ها یا چهره محور شدن سیاست در ایران برشمرد اما نتیجه این وضعیت آن شده است که امکان رصد برنامه‌های سیاسی کاسته شده. در نتیجه، افراد بر ایده‌های پیشی گرفته‌اند و در عین حال ابهام نسبت به آینده بیشتر شده است.

در دل چنین وضعیتی است که امروز برخی سلبریتی‌های و سیاست‌ورزان در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک پرفورمنس سیاسی را اجرا کرده‌اند. آن‌هم در مجرایی که به نوعی بار بخشی مهمی از خبررسانی این «انقلاب» را برعهده داشت، یعنی توییتر.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.