اعتراضات ایران و تیم فوتبال؛ جایی برای دیر کردن نیست

0 12


علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایران و مجید حسنی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایران و مجید حسنی در اوایل بازی مقابل انگلیس به شدت به هم برخورد کردند

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. بدیهی است انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آنها نیست.

در این مجموعه یادداشت به بازی فوتبال ایران و انگلستان و حاشیه‌های آن که ازدوحه تا تهران ادامه داشت پرداخته شده و افراد مختلفی با دیدگاه‌های متنوعی در باره آن بازی و این تیم ملی فوتبال نظر داده‌اند.

مردم چیست؟/امیرهوشنگ افتخاری‌راد، پژوهشگر فلسفه

تصویری از بازی ایران و انگلستان منتشر شده که نشان می‌داد دو بازیکن فوتبال ایرانی (علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایران و مجید حسنی)، چهره به چهره با هم شدیدا تصادم کردند. این تصویر یادآورد مفهوم «مردم» است که در ذات خود متناقض است.

جورجو آگامبن، فیلسوف ایتالیایی، تصویر قابل تاملی از این مفهوم متناقض در پاره-گفتارِ «مردم چیست؟» به‌دست می‌دهد: «مردم از یک طرف متعلق و پاره‌ای از پیکره‌ یک کل، همان حاکمیت‌های سیاسی است و اما همچنین مردم در معنای محذوفین، بی‌صدایان، فرودستان یا به‌طور کلی همه کسانی که تحت شکل‌های مختلف ستمگری، سرکوب می‌شوند». به نظر آگامبن، مفهوم مردم همواره درون خودش، متضمن یک «شکاف زیست سیاسی» است. مردم، مفهومی است که هم در درون حاکمیت‌های سیاسی مستتراست و همزمان از آن بیرون گذاشته می‌شود و انکار و نادیده گرفته می‌شود، به‌عبارتی هم حذف می‌شوند وهم ادغام می‌شوند (حذفِ ادغامی).Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.