اعتراضات در ایران فراتر از مرزهای قومی و جغرافیایی و فاقد رهبری است

0 20سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۳ دی ماه گفت که اعتراضات در ایران در چند ماه اخیر فراتر از مرزهای قومی و جغرافیایی بوده و رهبری ندارد و به همین دلیل ادامه یافته است.

ند پرایس در پاسخ به پرسشی در خصوص واکنش دولت آمریکا به توییت مشترک شماری از چهره های سیاسی مخالف حکومت ایران در آستانه سال نوی میلادی گفت: «قبل از هر چیز این یک پرسش برای مردم ایران است که چگونه می‌خواهند خود را سازماندهی کنند. آنچه در طول چند ماهه اعتراضات مردم ایران شاهد بوده‌ایم، از بسیاری جهات قابل توجه بوده است، به این معنا که جرقه‌های آن توسط زنان و دختران ایران زده شد و از جهات مختلف آنها آن را به پیشبرده‌اند.»

او اضافه کرد: «این (اعتراضات) ارگانیک بوده، از مرزهای قومی و جغرافیایی در داخل ایران عبور کرده است و به یک معنا بی رهبر بوده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: «همین باعث شده است که معترضان به تلاش‌های خود به گونه‌ای ادامه دهند که اعتراضات قبلی در ایران نتوانستند.»

ند پرایس در ادامه با تکرار این نکته که بر عهده «مردم ایران است که تصمیم بگیرند چگونه اقدامات خود را سازماندهی کنند» گفت: «مسئولیت و نقش ما حمایت از آزادی بیان، آزادی تجمع و تمامی حقوق بنیادین مردم ایران است.»

شماری از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۳ در صفحات فضای مجازی خود نوشتند: «سال ۲۰۲۲ سال شکوه همبستگی ایرانیان با هر باور و زبان و گرایش بود. با سازماندهی و همبستگی، سال ۲۰۲۳ سال پیروزی ملت ایران خواهد بود؛ سال تحقق آزادی و عدالت در ایران».

شاهزاده رضا پهلوی، گلشیفته فراهانی، حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، علی کریمی و مسیح علی‌نژاد از جمله منتشرکنندگان این پیام بودند.

پس از اعلام خبر جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» تهران، شهرهای ایران از ۲۶ شهریور صحنه اعتراضات سراسری و بی‌سابقه‌ای در چهار دهه گذشته بوده است. به گزارش منابع حقوق بشری از جمله هرانا، در چهار ماه گذشته دست‌کم ۵۱۶ تن در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند. در میان کشته‌شدگان ده‌ها کودک احراز هویت شده‌اند.

«آمریکا دیگر بر توافق هسته‌ای متمرکز نیست»

ند پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت که آمریکا دیگر بر احیای این توافق متمرکز نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ایرانی‌ها فرصت بازگشت آسان به برجام را از بین بردند. آنها این کار را در سپتامبر انجام دادند، زمانی که به توافقی که از نظر همه حساب‌ها اساسا نهایی شده بود، پشت کردند. از آن زمان تاکنون، برجام در دستور کار ما نیست.»

ند پرایس تصریح کرد که اکنون آمریکا بر موضوعاتی مانند آزادی‌های اساسی مردم ایران و مقابله با مشارکت نظامی ایران با روسیه در جنگ مسکو در اوکراین، متمرکز است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را غیر قابل احیا دانسته و تاکید کرده بود که دولت آمریکا فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد.

جو بایدن در یک ویدئوی فاش شده در ماه نوامبر در حاشیه یک گردهمایی انتخاباتی به‌صراحت گفت که توافق هسته‌ای ایران «مرده» است.

با استفاده از وب سایت وزارت خارجه آمریکاSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.