اعتراضات در برخی شهرهای ایران و آتش‌ زدن عکس خامنه‌ای همزمان با چهارشنبه‌سوری

0 7همزمان با برگزاری مراسم جشن چهارشنبه‌سوری، گزارش‌ها حاکی از اعتراضات مردمی علیه جمهوری اسلامی در برخی شهرهای ایران است.

پایگاه خبری هه‌نگاو که اخبار حقوق بشری و اعتراضات شهرهای کردنشین را پوشش می‌دهد گزارش داد که جمعی از مردم شهر سقز در استان کردستان شامگاه سه‌شنبه ۲۳ اسفند با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان‌ها آمده‌اند.

هه‌نگاو همچنین در توئیتی نوشت: «در شهرهای بوکان، مهاباد، پیرانشهر، سقز، دیواندره، سنندج و جوانرود نیروهای حکومتی با مردم درگیر شده‌اند».

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از تجمع مردم همراه با روشن کردن آتش در شهرهایی از جمله زنجان، پیرانشهر، سنندج، شهرری است.

در تهران نیز بر اساس گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، مردم در نقاط مختلفی از شهر شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و در اکباتان مردم عکس خامنه‌ای را آتش زدند.

همچنین در زنجان، بر اساس یک ویدئوی رسیده به رادیو فردا، معترضان یادمان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس جمهوری اسلامی، را آتش زدند.

این تجمع‌ها و شعارهای ضدحکومتی در حالی است که شش ماه از آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» که با جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد شعله‌ور شد، می‌گذرد.

حضور گسترده نیروهای امنیتی پس از فراخوان مخالفان

چهره‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی از جمله شاهزاده رضا پهلوی و همچنین فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، خواستار حضور معترضان در خیابان و استفاده از فرصت مراسم چهارشنبه‌سوری امسال برای ابراز اعتراض به جمهوری اسلامی شده بودند.

با این حال، حکومت نیز خود را برای مقابله با مردم آماده کرد.

خبرگزاری آلمان به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای امنیتی در مواجهه با این فراخوان‌ها، حضور خود را در شهرهای بزرگ ایران افزایش دادند و واحدهایی از نیروهای امنیتی روز سه‌شنبه در نقاط مرکزی تهران مستقر شده بودند.

همچنین این خبرگزاری نوشت که یک خودرو در جنوب پایتخت تهران منفجر شد.

پیشتر وزارت اطلاعات از کشف آنچه «شبکه‌ها و تجهیزات خرابکاری برای عملیات» در شب چهارشنبه آخر سال نامید، خبر داد.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مردم پایتخت ایران هشدار داد که مأموران تحت امرش در جریان جشن چهارشنبه‌سوری امسال قرار است از مأموران حکومتیِ لباس‌شخصی هم استفاده کنند.

چهارشنبه‌سوری یکی از آیین‌های سنتی ایرانیان برای نوروز است اما جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر همواره با انتشارهای خبرها و عکس‌هایی از افراد زخمی‌شده در برخی حوادث، آن را به عنوان مراسمی آسیب‌رسان به مردم معرفی کرده است.

امسال نیز، بر اساس آخرین آمار رسمی از حوادث ناشی از آتش‌بازی چهارشنبه آخر سال، دستکم ۱۷ نفر کشته و ۴۲۰ نفر مصدوم شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.