اعتراضات در شهرها و دانشگاه‌های علی‌رغم سرکوب ادامه یافت؛ اعتصاب کسبه در سقز

0 54گزارش‌های تصویری از ایران حاکی است که اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف، به‌ویژه مناطق شمال‌غرب ایران به شدت ادامه دارد و روز شنبه ۲۳ مهرماه تجمعات اعتراضی در برخی دانشگاه‌های کشور برگزار شده است.

در پی گزارش‌ها مبنی بر یورش نیروهای امنیتی به یک دبیرستان دخترانه در اردبیل، روز شنبه اعتراضات مردمی در این شهر شدت گرفت و معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

گزارش‌های تصویری که به دست رادیو فردا رسیده، حاکی از درگیری شدید نیروهای امنیتی با معترضان در این شهر است. حضور نیروهای امنیتی و سرکوب معترضان گسترده توصیف شده است. تصاویر ویدیویی نشان از بوق اعتراضی خودروها و سنگ‌پراکنی معترضان به نیروهای امنیتی مسلح داد.

بر اساس گزارش‌ها، ۱۰ نفر از دانش‌آموزان توسط نیروهای امنیتی به مکانی نامعلوم منتقل شده و هفت نفر زخمی هستند. خانواده دانش‌آموزان نگرانی شدید از مفقود شدن فرزندانشان را اعلام کرده‌اند. همچنین گزارش‌های تاییدنشده‌ای نیز مبنی بر جان باختن یک دانش‌آموز بر اثر یورش نیروهای امنیتی به دبیرستان دخترانه شاهد در اردبیل منتشر شده است.

ویدیویی از اعتراضات روز شنبه کرج به دست رادیو فردا رسیده که از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سمت معترضان خبر می‌دهد. در یکی از ویدیوها، ماموران لباس شخصی با خشونت و به اجبار زنی را داخل خودرو می‌کشند و به روی کسانی که برای کمک می‌شتابند، سلاح می‌کشند.

تصاویر منتشر شده از گوهردشت کرج نشان از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سمت معترضان دارد.

اعتراضات در همدان نیز طی روز جاری اوج گرفته و معترضان در مشهد شعار «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر داده‌اند. ویدیویی از فرار ماموران در مقابل معترضان در این شهر منتشر شده است.

برای پنجمین بار از زمان کشته شدن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی، در بازداشت ماموران گشت ارشاد، بازار این شهر دست به اعتصاب عمومی زده و روز شنبه مغازه‌ها بسته بودند.

دانش‌آموزان سنندجی نیز روز شنبه ۲۳ مهر هم تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

روز شنبه شاهین‌دژ اصفهان و شهر یزد نیز صحنه اعتراضات مردمی بود. در شاهین‌دژ، معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

طی روز جاری همچنین خبر کشته شدن یک دختر هفت ساله در بوکان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در هفته گذشته منتشر شده است.

این میان تجمعات در تهران و رشت هم کماکان ادامه دارد. همچنین تصاویر ویدیویی از تجمعات اعتراضی مردم تهران مقابل مقابل پاساژ‌ علاءالدین و منطقه جنت‌آباد خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، تجمعاتی در برخی دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه علم و فرهنگ تهران، دانشگاه خوارزمی کرج، دانشگاه شریعتی تهران، دانشگاه هنر سوره، دانشجویان دانشگاه آزاد پونک تهران، دانشگاه الزهرا و دانشگاه علامه و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شده است.

تصاویر ویدیویی از حمله نیروهای بسیج به دانشجویان دانشگاه خوارزمی واحد کرج خبر می‌دهد. دانشجویان این دانشگاه شعار «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» سر داده‌اند.

اینترنت در کشور طی روز جاری به شدت محدود بوده و در برخی مناطق به طور کامل قطع شده است.

همچنین شهروندان ایرانی خارج از کشور تجمعاتی در شهر کلن آلمان و کالیفرنیا برگزار کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.