اعتراضات گسترده در استان البرز هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی

0 46بسیاری از شهرهای استان البرز روز پنج‌شنبه هم‌زمان با برگزاری آیین چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی، صحنه اعتراضاتی با حضور هزاران شهروند بود.

بنا بر گزارش‌های ویدئویی منتشر شده در روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان، معترضان در مناطقی از جمله خیابان بهشتی کرج، حصارک، گورستان بهشت سکینه، فردیس و … تظاهرات کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

گزارش‌های تصویری شهروندان نشان می‌دهد نیروهای حکومتی در مراسم چهلم حدیث نجفی به طور مستقیم به مردم معترض شلیک می‌کنند.

گزارش‌های تصویری از اعتراضات در استان البرز نشان می‌دهد مقامات مسیر بهشت سکینه را بسته‌اند و مردم با پای پیاده به سمت مراسم چهلم حدیث نجفی می‌روند.

معترضان که در میان آنها زنان بدون روسری دیده می‌شوند، شعار می‌دهند: «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»

معترضان همچنین شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

در پی حمله نیروهای حکومتی به معترضان و شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم حدیث نجفی، یک ون نیروهای سپاه پاسداران به آتش کشیده شد.

در ویدیویی دیگر از این مراسم، شرکت‌کنندگان شعار می‌دهند: «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم»

گزارش‌های تصویری حاکی از آن است که هلی‌کوپتر امداد، برای حمل نیروهای حکومتی که مصدوم شده بودند، در بهشت سکینه فرود آمده است.

یک گزارش ویدئویی از حصارک، روبه‌روی دانشگاه خوارزمی، کیوسک نیروی انتظامی را نشان می‌دهد که در آتش می‌سوزد.

در حصارک، مردم معترض با شعار «مرگ بر این ولایت» راهپیمایی کرده‌اند.

هم‌زمان با برگزاری آیین چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی، مراسم چهلم شمار دیگری از معترضان جان‌باخته در شهرهای مختلف ایران برگزار شده و فضای این شهرها «به‌شدت امنیتی» گزارش شده است.

  • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کندSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.