اعتراض‌های سراسری؛ جدال طولانی موافقان و مخالفان «حذف» ایران از جام جهانی قطر

0 14


قطر

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جام جهانی فوتبال در دوحه قطر از بیستم ماه نوامبر آغاز می‌شود


تلاش برای جلوگیری از حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر بعد از آغاز اعتراض‌های سراسری در ایران و سرکوب شدید مردم معترض در خیابان و حتی بازداشت یا ضبط گذرنامه فوتبالیست‌های مشهور و سپس انتشار اخباری درباره حضور پهپادهای ایرانی در جریان حمله نظامی‌ روسیه به شهرهای اوکراین وارد مرحله جدیدی شده است.

هرچند که حذف ایران از جام جهانی موافقان و مخالفانی دارد و در بین منتقدان حکومت ایران هم توافق نظر در این زمینه وجود ندارد.

از زمان عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال در زمستان سال گذشته و سپس برخورد خشونت آمیز با تماشاگران زنی که روز ۱۰ فروردین امسال قصد ورود به ورزشگاهی در مشهد برای تماشای بازی ایران و لبنان در مقدماتی جام جهانی را داشتند، خبرهایی درباره احتمال برخورد فیفا با فدراسیون فوتبال ایران و حذف از جام جهانی شنیده می‌شد.

فیفا یک بار بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ به دلیل عزل رئیس وقت فدراسیون از سوی دولت، فوتبال ایران را تعلیق کرد و با گماردن یک کمیته انتقالی، اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را اصلاح کرد. در سال‌های بعد مهم‌ترین خطری که بارها از سوی کارشناسان گوشزد می‌شد، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات فوتبال بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.