اعتراض به حضور اسرائیل میزبانی جام جهانی جوانان را از اندونزی گرفت

0 12هفت هفته مانده به آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال جوانان زیر ۲۰ سال، فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، میزبانی اندونزی از این رقابت‌ها را به دلیل مخالفت‌ها در این کشور با راه دادن تیم اسرائیل پس گرفت.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان و رسانه‌های اسرائیل، فیفا بدون ارائه توضیحات بیشتر در مورد لغو میزبانی اندونزی اعلام کرد که به دلیل «شرایط ایجاد شده»، مسابقات در اندونزی برگزار نمی‌شود.

فیفا وعده داده است که «در اسرع وقت» نام کشور دیگری را برای میزبانی رقابت‌های این جام اعلام کند.

آرژانتین، که برنده جام جهانی فوتبال امسال در قطر بود، از هفته گذشته با اعلام آمادگی برای میزبانی این مسابقات، گفته است از تمامی امکانات برخوردار است.

قرار بود ۲۴ تیم از کشورهای جهان، شامل اسرائیل از روز ۳۰ اردیبهشت تا ۲۱ خرداد در شش شهر اندونزی به مصاف هم بروند و برنامه‌ریزی شده بود که قرعه‌کشی برای مسابقات روز جمعه، ۱۱ فروردین، انجام شود.

اما فرماندار بالی که بخشی از مسابقات در آن جزیره برنامه‌ریزی شده بود، در نامه به وزارت ورزش اندونزی نوشت که خاک این جزیره میزبان کسی از اسرائیل نخواهد شد. دولت محلی بالی نیز از دادن مجوز حضور به فوتبالیست‌های جوان اسرائیلی خودداری کرده بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، کسب مقام میزبانی جام جهانی فوتبالیست‌های زیر ۲۰ سال برای اندونزی، که مردم و جوانان آن اشتیاق زیادی به فوتبال دارند، یک گام مهم بود و حال از دست دادن این میزبانی ضربه‌ای به اعتبار این کشور محسوب می‌شود.

اندونزی، پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان در شرق آسیا، اسرائیل را به ‌رسمیت نمی‌شناسد، با آن رابطه ندارد و همواره مدافع حقوق فلسطینیان بوده است.

احساسات ضد اسرائیلی در میان مسلمانان محافظه‌کار اندونزی بسیار قوی‌ است و صدها معترض در هفته‌های گذشته در راه‌پیمایی در جاکارتا، پایتخت، دولت را فراخواندند به «ننگ» پذیرش تیم اسرائیل تن ندهد.

رئیس‌ جمهور اندونزی روز هفتم فروردین با تکرار مواضع کشورش در حمایت از فلسطینیان، گفت نباید ورزش را با سیاست آمیخت و لازم است که مقررات فیفا رعایت شود.

مسئول فدراسیون فوتبال اندونزی تصمیم فیفا برای لغو میزبانی مسابقات را «ناامیدکننده» نامید و ابراز امیدواری کرد که کشورش مورد تحریم قرار نگیرد. فیفا از گام‌های تنبیهی احتمالی در قبال اندونزی خبر داده است.

آریه سینلینگا، یکی از اعضای فدراسیون فوتبال اندونزی، پس از اعلام تصمیم فیفا، گفت شرط‌گذاری سیاسی، عاقبت خوبی برای ورزش اندونزی ندارد.

فدراسیون فوتبال اسرائیل، که تیم جوانان زیر ۲۰ سال آن برای نخستین بار در ۵۳ سال رقابت‌های این جام مشارکت دارد، به تصمیم فیفا واکنش نشان نداد اما سازمان‌های فلسطینی ضد اسرائیلی اندونزی را به خاطر ایستادگی در کنار فلسطینیان تحسین کردند.

همزمان رسانه‌های اسرائیل احتمال مسابقه میان کشورشان با تیم عراق و دو کشور مسلمان دیگر را در این جام بعید ندانسته‌اند. مجلس عراق سال گذشته هر تماس با اسرائیل و اسرائیلی‌ها را غیرقانونی و مستوجب مجازات اعلام کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.