اعتصاب‌ و تظاهرات در فرانسه علیه طرح افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال

0 10مخالفت‌ها در فرانسه علیه طرح دولت برای افزایش سن بازنشستگی همچنان ادامه دارد و این کشور بار دیگر صحنه اعتصاب و تظاهرات مخالفان این طرح شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ده‌ها هزار نفر بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن در پاریس علیه این طرح دست به تظاهرات زدند.

همزمان در برخی دیگر از شهرهای فرانسه نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده و پلیس فرانسه از حضور ۴۰ هزار تظاهرکننده در شهر مارسی در جنوب کشور خبر داده است.

پیشتر در روز ۲۹ دی، بر اساس اعلام پلیس یک میلیون و ۱۲۰ هزار نفر در سراسر فرانسه علیه این طرح تظاهرات کرده بودند. این در حالی است که اتحادیه‌های کارگری تعداد شرکت‌کنندگان در تظاهرات آن روز را بیش از دو میلیون نفر تخمین زدند.

با این حال، آمار اعتصاب‌ها در دومین روز از بسیج سراسری علیه طرح افزایش سن بازنشستگی تاحدودی حاکی از کاهش تعداد اعتصاب‌کنندگان است.

در حالی که در روز ۲۹ دی، حدود ۳۰ درصد کارمندان دولتی اعتصاب کرده بودند، این رقم در روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن به حدود ۲۰ درصد کاهش یافت.

به رغم این، گستردگی اعتصاب‌ها در بخش‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل، پالایشگاه‌ها، مدارس و اداره‌های دولتی، تاحدودی زندگی روزمره در فرانسه را مختل کرده است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه که حزبش در انتخابات اخیر پارلمانی این کشور اکثریت مطلق را از دست داد، قصد دارد سن بازنشستگی در فرانسه را از ۶۲ سال به ۶۴ سال افزایش دهد.

اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت فرانسوی‌ها با این طرح مخالفند و اتحادیه‌های مختلف کارگری نیز در اتحادی کم‌سابقه مخالفت خود را با این طرح نشان داده‌اند.

همچنین احزاب چپگرا و راستگرا نیز هر یک به نوعی با طرح دولت مخالفت کرده‌اند.

یک مقام حزب راستگرای میانه «جمهوری‌خواهان» که دولت برای تصویب این طرح به رای نمایندگان این حزب نیز نیاز دارد، اعلام کرده که به طرح «آن طور که هست» رای داده نخواهد شد.

همچنین احزاب چپ رادیکال و راست افراطی نیز به‌دنبال برگزاری یک همه‌پرسی در این زمینه هستند.

با این حال، دولت بر موضع خود پافشاری می‌کند و الیزابت بورن نخست‌وزیر فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد: «با این اصلاحات، ما برای نجات نظام بازنشستگی می‌جنگیم. ما برای الگوی تامین اجتماعی خود می‌جنگیم. بنابراین شک ندارم که اکثریت [پارلمانی] متحد خواهند شد».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.