اف‌بی‌آی در خانه مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، اسناد محرمانه پیدا کرد

0 16


وکلای آقای پنس می‌گویند ورود و جستجوی خانه شخصی معاون سابق ریاست‌جمهوری در ایالت ایندیانا، با رضایت و موافقت قبلی او صورت گرفته است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

وکلای آقای پنس می‌گویند ورود و جستجوی خانه شخصی معاون سابق ریاست‌جمهوری در ایالت ایندیانا، با رضایت و موافقت قبلی او صورت گرفته است

بازرسان پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی آی، می‌گویند در جریان «جستجوی دقیق و بدون محدودیت» از خانه شخصی مایک پنس، معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا در دوره دونالد ترامپ، اسناد طبقه‌بندی شده پیدا کرده‌اند.

این بازرسی در پی آن صورت گرفت که ماه گذشته وکلای آقای پنس از پیدا شدن «دسته کوچکی» از اسناد طبقه‌بندی شده در خانه ایالت ایندیانا آقای پنس خبر دادند و گفتند آنها را تحویل ماموران اف‌بی‌آی داده‌اند.

اما روز جمعه، ۱۰ فوریه، یکی از مشاوران آقای پنس تایید کرد که اسناد دیگری مضاف بر اسناد تحویل داده شده ماه ژانویه هم در جریان یک جستجوی «دقیق و بدون محدودیت» ماموران اف‌بی‌آی در خانه آقای پنس کشف شده است.

این مشاور آقای پنس گفته معاون سابق دونالد ترامپ با ورود و جستجوی ماموران اف‌بی‌آی موافقت کرده بود و این جستجو در پی چنین توافقی و بدون هیچ محدودیتی برای بازرسان صورت گرفته است.

دوین اومالی، از مشاوران مایک پنس روز جمعه طی بیانیه‌ای گفت: «ماموران وزارت دادگستری (اف‌بی‌آی) حدود ۵ ساعت به طور دقیق و با دسترسی کامل و بدون محدودیت به جستجو پرداختند و یک سند که روی آن مهر طبقه‌بندی خورده بود و ۶ برگه دیگر که مهر طبقه بندی هم نداشت و در جریان وارسی توسط وکلای آقای پنس شناسایی نشده بود، را برداشتند».

شبکه خبری سی‌بی‌اس که شریک کاری دفتر بی‌بی‌سی در آمریکاست گزارش کرده که جستجو از منزل شخصی معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا توسط ماموران شاخه شهر ایندیاناپولیس (ایالت ایندیانا) انجام گرفته و در حال حاضر این جستجو مرتبط با هیچ تحقیقات رسمی درباره ماندن اسناد طبقه‌بندی در دست آقای پنس نبوده است.

یک سخنگوی دفتر آقای پنس هم به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته در هنگام جستجوی ماموران اف‌بی‌آی آقای پنس در آنجا حضور نداشته است.

در ژانویه، دستیاران آقای پنس به مقامات آمریکایی گفتند که اسناد طبقه بندی شده را در خانه معاون رئیس جمهور سابق پیدا کرده‌اند. مدارکی که در ماه ژانویه توسط وکلای آقای پنس در منزل او پیدا شده بود تحویل وزارت دادگستری و ماموران اف‌بی‌آی شده بود.

بیشتر بخوانید:

این جستجو پس از آن انجام شد که اسناد مشابهی در خانه جو بایدن، رئیس جمهورآمریکا در دلاور و در دفتری که وی در واشنگتن از آن استفاده می کرد، کشف شد. رابرت هور، یک بازپرس ویژه دیگر، در حال بررسی پرونده‌های ‌آقای بایدن است.

چند روز پیش اف‌بی‎آی با موافقت جو بایدن، از خانه او در شهر ولمینگتون ایالت دلاوار هم جستجو کرد اما اعلام کرد سند طبقه‌بندی‌شده دیگری کشف نکرده است.

این تازه‌ترین تحول در یافتن اسناد طبقه‌بندی شده دولت آمریکا در دفاتر و منازل شخصی رهبران سابق و فعلی این کشور است.

این ماجرا نخستین بار با مراجعه پلیس اف‌بی‌آی به مجموعه ویلایی مارالاگو دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در ایالت فلوریدا خبرساز شد.

وزارت دادگستری آمریکا اکنون مشغول تحقیقات رسمی قضایی درباره این فرضیه است که آقای ترامپ پس از خروج از کاخ‌سفید، مطابق پروتکل‌ها عمل نکرده و همه اسناد را تحویل مرکز آرشیو ملی این کشور قرار نداده و مضاف بر آن به درخواست رسمی مرکز آرشیو ملی برای بازگرداندن این اسناد توجه نکرده تا پلیس اف‌بی‌آی رسما وارد قضیه شده است.

مایک پنس برای شهادت در تحقیقات یک پرونده قضایی علیه دونالد ترامپ احضار شد

همزمان ساعاتی قبل انتشار این خبر، گزارش شد مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای شهادت در تحقیقات قضایی علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا احضار شده است.

گزارش شده که این احضاریه در خصوص پرونده‌ای است که دونالد ترامپ را متهم می‌کند که به دنبال باطل کردن انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بود.

جک اسمیت، بازپرس ویژه وزارت دادگستری نیز در حال تحقیق در مورد رسیدگی به پرونده‌ مربوط به نگهداری اسناد طبقه بندی شده توسط آقای ترامپ است.

این احضاریه موجب فشار مضاعفی بر آقای پنس می‌شود زیرا وی ممکن است برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ اعلام نامزدی کرده و رقیب آقای ترامپ شود.

بیشتر بخوانید:Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.