افتتاح سایت لوت‌شناسی در شهداد

0 12


به مناسبت هفتمین سالروز ثبت جهانی بیابان لوت، سایت لوت شناسی با حضور جمعی از مسئولان استانی و محلی در بخش شهداد افتتاح شد.

سایت لوت‌شناسی دکتر احمد مستوفی با حضور امام جمعه شهداد، مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان و جمعی از مسئولان و فعالان حوزه گردشگری افتتاح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان با اشاره به اهمیت بیابان لوت و ظرفیت‌های گردشگری شهداد برای این استان گفت:

شهداد یکی از مهم‌ترین دروازه‌های ورودی به بیابان لوت و مقصد گردشگران داخلی و خارجی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

فریدون فعالی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش شهداد افزود:

اعتبارات خوبی برای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری شهداد و بیابان لوت در نظر گرفته شده که به‌زودی تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه بازسازی آثار تاریخی بخش شهداد اقدامات خوبی انجام شده و پرونده چند بنای ارزشمند آن نیز برای ثبت ملی در حال تکمیل است بیان کرد:

در حال حاضر گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه‌های شهداد وارد منطقه می‌شوند که خوشبختانه برای اقامت آن‌ها با مشکلی مواجه نیستیم.

احمد مستوفی استاد جغرافیای دانشگاه تهران (۱۲۹۱ – ۱۳۷۲) بنیان‌گذار و نخستین استاد ژئومورفولوژی (علم شناسایی اشکال و ناهمواری‌های زمین) در ایران است و به تمام نقاط کویری و بیابانی ایران سفر کرده بود.

بیابان لوت بین سه استان کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان قرار دارد و ۷۰ درصد آن در کرمان واقع شده و ۹۵ درصد از آثار طبیعی شناخته شده این پهنه گسترده نیز که منحصربه‌فرد و بی‌همتاست در کرمان جای گرفته است.

بخشی از بیابان لوت در سال ۱۳۹۵ به‌عنوان نخستین جاذبه طبیعی ایران به ثبت جهانی رسیده که قسمت عمده آن در استان کرمان قرار دارد و بخش شهداد یکی از دروازه‌های ورود به آن است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.