افزایش اعتراضات به لایحه جنجالی؛ شاید شهروندان چهار کشور از جمله ایران از خرید املاک و مستغلات در تگزاس منع شوند

0 7اعتراضات به احتمال تصویب لایحه ۱۴۷ در مجلس سنای ایالت تگزاس ادامه دارد؛ طرحی که به موجب آن شهروندان، شرکت‌ها، دولت‌‌ها، و نهادهای کشورهای چین، ایران، کره‌ شمالی، و روسیه را از خرید زمین، و املاک و مستغلات در ایالت تگزاس منع می‌کند.

در روزهای اخیر تعدادی از مقامات منتخب ایالت، مدافعان حقوق مدنی، و اعضای جامعه در برخی از شهرهای تگزاس از جمله هیوستون با برگزاری گردهمایی به این لایحه اعتراض کردند.

به گفته برخی از معترضانی که هنوز شهروندان این چهار کشور محسوب می‌شوند، در صورت تصویب این طرح آنها یا اقوامشان دیگر امکان خرید زمین، خانه یا انجام هرگونه معامله‌ای را در ایالت تگزاس نخواهند داشت.

گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، اخیراً با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر، ضمن حمایت از این لایحه، گفت که آن را امضا می‌کند.

او در ادامه افزود که این لایحه دنباله قا‌نونی است که پیشتر امضا کرده است که این کشورها را از تهدید زیرساخت‌های ایالت تگزاس منع می‌کند.

یکی از منتقدین فرماندار، دکتر فیروز نادری پژوهشگر سرشناس ایرانی است که در توییتر به گرگ ابوت حمله کرد.

او نوشت :«آیا نابینا هستی؟ نمی‌بینی که در ایران با تلاش شهروندان برای بیرون راندن آخوندهای تروریست چه می‌گذرد؟ چرا شهروندان را به جای مقامات دولتی فاسد که کشور را غارت می‌کنند، محروم می‌کنید تا این مقامات در خارج از کشور به‌عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاری کنند؟ چرا شهروندان آزادی‌خواه را مجازات می‌کنید؟»

سناتور لوئیس کلخورست، نویسنده این لایحه، درخواست‌های متعهد برای مصاحبه درباره «اس‌بی ۱۴۷» را رد کرده است.

کارکنان دفتر او در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده درباره این لایحه، به بخشی از بیانیه‌ای اشاره می‌کنند که می‌گوید :«این لایحه ضمن پرداختن به یک موضوع امنیت ملی، حقوق مالکیت خصوصی، و آزادی‌های قانون اساسی را حفظ می‌کند.»

در ادامه این بیانیه گفته می‌شود که این لایحه «سرمایه‌گذاری‌های خارجی در تگزاس را ممنوع نمی‌کند، زیرا شرکت‌ها ممکن است همچنان با اجازه زمین و ساختمان به تجارت بپردازند.»

در بخش دیگری از بیانیه اشاره می‌شود که «این لایحه به وضوح نشان می‌دهد که این ممنوعیت‌‌ها برای شهروندان آمریکا و ساکنان دائمی در این کشور اعمال نمی‌شود.»

با این حال به عقیده معترضان، این قانون به روشنی درباره وضعیت ساکنان دائمی سخن نمی‌گوید و حتی افرادی که دارای تابعیت دوگانه یکی از این چهار کشور هستند را نیز هدف قرار می‌دهد.

به گفته برخی از معترضان، این لایحه افرادی که کارت اقامت دارند یا با ویزا در ایالت تگزاس زندگی می‌کنند را نیز شامل خواهد شد.

با این حال به نظر می‌رسد که این لایحه نیاز به توضیحات شفاف‌تری دارد و احتمالا جزئیات بیشتری به آن افزوده خواهد شد. به عقیده برخی نیز لایحه بیشتر جنبه نمادین دارد و بصورت جدی اجرایی نخواهد شد.

در صورت تصویب، این لایحه در مجلس سنای تگزاس احتمالا با چالش‌های حقوقی مختلفی مواجه خواهد شد که یکی از موارد آن می‌تواند نقض قانون اساسی ایالات متحده باشد.

تا بعداز ظهر دوشنبه و هنگام نوشتن این مطلب، لایحه اس‌بی ۱۴۷ هنوز به کمیته مجلس سنای تگزاس منتقل نشده بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.