افزایش تلفات جنگ آذربایجان و ارمنستان به ۹۹ نفر؛ آمریکا و فرانسه خواستار توقف جنگ شدند

0 59آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه خواستار خویشتن‌داری آذربایجان و ارمنستان شد و گفت که نگران است روسیه به آتش جنگ بین این دو کشور بدمد.

تلفات جنگ تازه میان آذربایجان و ارمنستان به ۹۹ نفر رسیده است که ۴۹ نفر آنان از نیروهای ارمنستان هستند و ۵۰ نفر نیز از نیروهای آذربایجان.

آقای بلینکن طی یک نشست خبری در ایالت ایندیانا اظهار داشت: «ما همیشه نگران این مسئله هستیم که روسیه احتمالا تلاش کند به آتش جنگ دو کشور بدمد تا حواس‌ها را از اوکراین پرت کند.»

وی افزود که روسیه اما در عین حال این گزینه را هم دارد که از نفوذ خود برای آرام کردن فضا استفاده کند.

از پاییز ۱۳۹۹ که جنگ شش هفته‌ای میان آذربایجان و ارمنستان به کشته شدن بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ نفر انجامید، این خونین‌ترین درگیری‌ها میان دو کشور بوده است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که ایالات متحده عمیقا نگران گزارش‌ها از درگیری در مرز دو کشور است و از طرفین می‌خواهد که خط تماس مستقیم دیپلماتیک را دوباره برقرار کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی از الهام علی‌اف، همتای آذری خود خواست که به قرارداد آتش‌بس بازگردد و به درگیری‌ها پایان دهد.

آقای مکرون «نگرانی شدید» خود را درباره درگیری‌های جدید ابراز کرد و بر «تشدید تلاش‌ها برای مذاکره» کشور تاکید داشت.

بر اساس گزارش کاخ الیزه، رئیس جمهوری فرانسه همچنین تمایل خود به نقش‌آفرینی پاریس و اتحادیه اروپا برای پایان دادن به درگیری‌ها را اعلام کرد.

مکرون شامگاه دوشنبه و روز سه‌شنبه نیز با نیکول پاشینیان، رئیس جمهوری ارمنستان، گفت‌وگو کرد.

جمهوری آذربایجان مدعی است که نیروهای این کشور در واکنش به «اقدامات تحریک‌آمیز گسترده» ارتش ارمنستان از جمله مین‌گذاری در نوار مرزی و شلیک به سوی مواضع این کشور شروع به تیراندازی کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویترز؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.