افزایش تنش در بالکان؛ روابط دیپلماتیک روسیه و استونی به پایین‌ترین حد کاهش می‌یابد

0 4روسیه و استونی، دو کشور همسایه و «سابقا دوست» اعلام کردند روابط دیپلماتیکشان را به سطح کاردار تقلیل می‌دهند. هر دو کشور تاکید کردند که مأموریت‌های دیپلماتیک آنها در مسکو و تالین به سطح کاردار تقلیل می‌یابد.

وزارت خارجه روسیه با احضار سفیر استونی، به وی دستور داد تا دو هفته دیگر خاک روسیه را ترک کند. مسکو اعلام کرد این تصمیم را در تلافی اقدام «غیردوستانه» استونی که به طرز چشمگیری شمار دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت روسیه در «تالین» «پایتخت استونی» را کاهش داده، اتخاذ کرده است.

در پی این اعلام روسیه،‌ استونی هم اعلام کرد که سفیر روسیه را اخراج می‌کند.

استونی در اوایل ماه ژانویه، به روسیه دستور داد تا کارکنان سفارت خود در «تالین» را به هشت دیپلمات و ۱۵ کارمند اداری، فنی و خدماتی کاهش دهد تا با تعداد کارکنانش در مسکو برابری کند.

استونی که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، پیش‌تر گفته بود که به دلیل حمله روسیه به اوکراین، روابط دوجانبه خود با مسکو را «به حداقل مطلق» کاهش می‌دهد.

این اولین بار است که روسیه سفیر یک کشور اتحادیه اروپا را از زمان حمله به اوکراین اخراج می کند.در ماه اکتبر، پارلمان استونی بیانیه‌ای را تصویب کرد که در آن روسیه را «رژیم تروریستی» اعلام کرده بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.