افزایش قیمت بلیط هواپیما قانونی نیست

0 12


به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تا زمانی که ستاد تنظیم بازار اعلام نکند، هیچ افزایش قیمتی در خصوص بلیط هواپیما قانونی نیست.

با اعلام سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری  تا زمانی که ستاد تنظیم بازار اعلام نکند، هیچ افزایش قیمتی در خصوص قیمت بلیط هواپیما قانونی نیست و به‌شدت با آن برخورد خواهد شد.

جعفر یازرلو در پاسخ به اینکه چرا برخی از ایرلاین‌ها به فروش بلیط‌های گران‌تر از قیمت مصوب اقدام کرده‌اند، گفت:

مبنای قانونی در بحث قیمت بلیط‌ها، دستورالعمل و قیمت‌های مصوب دی‌ماه ۱۴۰۰ است و از آن زمان تاکنون هیچ افزایش قیمتی صورت نگرفته است؛ حتی در حالی که بنا بود ۳۰ درصد افزایش قیمت اتفاق بیفتد که به تایید سازمان حمایت هم رسیده بود، این تغییر اتفاق نیفتاد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت خودسرانه شرکت‌های هواپیمایی خلاف قانون است، ادامه داد:

مادامی که ستاد تنظیم بازار نسبت به قیمت‌های جدید ابلاغیه یا دستورالعملی صادر نکند، هیچ وجاهت قانونی ندارد و به‌عنوان یک امر خلاف قانون و تخلف گران‌فروشی محسوب می‌شود. بنابراین اگر شرکت‌ها در سیستم افزایش قیمت را اعمال کرده باشند، خلاف قانون عمل کرده‌اند؛ البته احتمال دارد برخی از شرکت‌های فروشنده بلیط از قبیل موتورهای جست‌وجو و ربات‌ها و سایت‌های نامعتبر اقدام به فروش بلیط‌ها خارج از قیمت مصوب کرده‌ باشند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری خاطرنشان کرد:

همه امور مربوط به قیمت، پیشنهادها و تخفیف‌ها، گلایه‌ها و شکایات از سوی صعنت هوایی تمام شده است. شورای عالی هواپیمایی قیمتی را که از شرکت‌های هواپیمایی گرفته تعدیل کرده است، شرکت‌های هواپیمایی یک مبلغ دلاری روی هر صندلی داشتند و ما خواسته شرکت‌ها را را با وجود شاخص‌های تورمی تعدیل کردیم؛ وزارت راه هم نامه‌ای را تنظیم کرده و به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده و همه چیز منوط به تصمیم و ابلاغ ستاد تنظیم بازار است.

یازرلو اظهار کرد:

در این بازه زمانی و تا پیش از تصویب از سوی ستاد تنظیم بازار، مبنای قانونی قیمت بلیط هواپیما همان قیمت‌های مصوب سال ۱۴۰۰ خواهد بود. ما در تعطیلات نوروزی هم شرکت‌های متخلف را به مراجع قانونی و قضایی ارجاع دادیم. درایت مدت هم هر شکایت از طرف مردم دو جهت‌گیری داشت، یکی پیگیری و معرفی متخلف به دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی و دیگری تلاش برای برگرداندن اضافه قیمت بلیط.

وی ادامه داد:

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی هم رسما اعلام کردند که اگر کسی از ایرلاین‌ بلیتی خریده و اضافه‌پرداختی داشته، ‌ آن مبلغ اضافه بازگردانده می‌شود. این موضوع نشان‌ می‌دهد که شرکت‌های هواپیمایی از قانون تمکین می‌کنند و اگر جایی هم یکی از زیرمجموعه‌های زیردست آن‌ها تخلف کرده باشد، هزینه بلیط بازگردانده می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.