افزایش نگرانی‌ها از اعدام احتمالی مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی؛ معترضان مقابل زندان تجمع کردند

0 5



با افزایش نگرانی‌ها از احتمال اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه معترض بازداشت شده در پرونده «خانه اصفهان»، اعضای خانواده آنها و همچنین جمعی از مردم اصفهان شامگاه یک‌شنبه به منظور جلوگیری از این اعدام‌ها در مقابل زندان مرکزی اصفهان تجمع کردند.

تجمع مقابل زندان مرکزی اصفهان از ساعات پایانی شب آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در جریان این تجمع شماری از مردم معترض با شعار «این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه» به مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد پیامد اعدام احتمالی سه معترض در پرونده محله «خانه اصفهان» هشدار دادند.

بنابر ویدیوهایی منتشر شده، جمعی از مردم اصفهان نیز با خودروها و در خیابان‌های اطراف زندان مرکزی اصفهان حضور یافته و با بوق‌های ممتد و ایجاد راه‌بندان‌های اعتراضی، خواهان توقف اجرای احتمالی حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی شدند.

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» شامگاه یک‌شنبه بیست و چهارم اردیبهشت در صفحه توییتر خود اعلام کرد که بر اساس «اطلاعاتی که به دست» او رسیده قرار است بامداد دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت «با اذان صبح» این سه معترض در زندان اصفهان اعدام شوند.

وی همچنین در صفحه توییتر از مردم برای جلوگیری از اعدام این سه معترض کمک خواست و نوشت که خانواده‌های این معترضان محکوم به اعدام «به سمت زندان مرکزی اصفهان رفته‌اند.»

همچنین خانواده‌های‌ دادخواه شماری از کشته‌شدگان اعتراضات در ایران با انتشار متن مشترکی خواهان توقف این اعدام شده و از مردم خواستند تا «اجازه ندهند داغ دیگری بر تن ایران» بگذارند.

از سوی دیگر رضا پهلوی نیز در توییتی با تاکید بر اینکه «جان سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی و مجید کاظمی در خطر فوری است»، نوشت: «در این لحظات که خانواده‌های نگران این سه معترض زندانی در مقابل زندان دستگرد اصفهان هستند، از هم‌میهنان در اصفهان و شهرهای نزدیک می‌خواهم که به آنها بپیوندند.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «اجازه ندهیم که ضحاک جوان‌کش و عواملش جان‌های بی‌گناه دیگری را بگیرند و مادران دیگری را سوگوار کنند.»

قوه قضائیه جمهوری اسلامی بازداشت و صدور حکم اعدام برای مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی را در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی به نام‌های محسن حمیدی و محمد كریمی و یک سرهنگ یگان ویژه به نام اسماعیل چراغی در اعتراضات شامگاه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ محله خانه اصفهان عنوان کرده است.

این در حالی است که این سه معترض بنابر مرکز مشاوره حقوقی دادبان حتی در اعترافات اجباری پخش شده از تلویزیون جمهوری اسلامی این اتهام را نپذیرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار داده بود که مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه معترض بازداشت شده در پرونده محله «خانه اصفهان» پس از اقدام دیوان عالی کشور در «تایید احکام ناعادلانه اعدام‌شان»، اکنون «در معرض خطر قریب الوقوع اعدام» قرار دارند.

در این بیانیه، عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در جریان اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی، در اصفهان بازداشت شده‌اند، افزود: «آنها در آبان ماه بازداشت شدند و محاکمه برگزار شده برای آنها در اواخر آذر و اوایل دی ماه ۱۴۰۱، به شدت ناعادلانه بوده است.»

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که مجید کاظمی در یک فایل صوتی که از زندان مرکزی اصفهان به بیرون ارسال کرده، گفته که از زمان بازداشت برای اخذ «اعتراف اجباری» تحت شکنجه و خشونت مکرر از جمله ضرب و شتم قرار گرفته است.

اشاره عفو بین‌الملل به فایل صوتی است که مجید کاظمی، یکی از سه معترض بازداشت شده در پرونده محله خانه اصفهان، سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۱ از زندان اصفهان به بیرون ارسال کرد و در آن با بیان اینکه «اعترافات اجباری» در این پرونده بر اساس سناریوی نیروهای امنیتی و تحت «شکنجه» اخذ شده است، گفت: «من هیچ‌کاره بودم، از زمان بازداشت همه‌اش زیر شکنجه بوده‌ام، نه اسلحه‌ای داشتم، نه کاری کردم، و همه‌اش را زیر شکنجه گفتم.»

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی از هنگام بازداشت تاکنون از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌‌اند و وادار به «اعترافات اجباری» شده‌اند.



Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.