امارات متحده عربی چطور در اولین تلاش خود یک فضاپیما به مریخ فرستاد؟

0 6


بخشی از مریخ که در کنارش بک فضاپیما دیده می‌شود

منبع تصویر، UAESA

سال ۲۰۲۰، آژانس فضایی امارات متحده عربی اولین ماموریت فضایی خود برای رسیدن به مریخ را در حالی آغاز کرد که هنوز حتی یک دهه هم از راه‌اندازی این پروژه نمی‌گذشت. اما آن‌ها چطور موفق به انجام این کار شدند؟

۱۹ ژوییه ۲۰۲۰، چند ماه پس از شروع همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ که جهان را فلج کرده بود، یک فضا‌پیما از مرکز فضایی تانگاشیما، جزیره‌ای  در جنوب ژاپن به فضا پرتاب شد. 

این فضاپیمای کوچک کمی بیشتر از دو متر عرض داشت و وزنش تقریبا با وزن یک ماشین فورد فوکوس برابر بود. با این حال تعداد زیادی دوربین و طیف‌سنج در آن جا داده شده بود تا ماموریت قریب‌الوقوع خود در فاصله ۴۹۳ میلیون کیلومتری از زمین را انجام دهد. روی بدنه طلایی این فضاپیما یک آنتن رادیویی سیاه‌رنگ قرار داشت تا داده‌ها را از اعماق وسیع و سرد فضا به زمین ارسال کند. 

این فضاپیما که «امید» نام داشت، نه آمریکایی بود، نه روسی و نه متعلق به اتحادیه اروپا. این اولین فضاپیمایی بود که آژانس فضایی امارات متحده عربی به خارج از مدار زمین می‌فرستاد. در صورت نتیجه دادن این پروژه،‌ امید به اولین فضاپیمای متعلق به یک کشور عربی تبدیل می‌شد که به مریخ رسیده و امارات متحده عربی هم به جمع ۴ کشوری می‌پیوست که پیش از آن فضاپیمایشان با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفته بود. Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.