امیدی به زنده ماندنش نیست

0 181سه روز پس از حادثه مرگ مغزی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، رئیس جمهور ایران روز جمعه، ۲۵ شهریور، به وزیر کشور دستور داد که به این موضوع رسیدگی کند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، در پی دستور ابراهیم رئیسی، وزیر کشور معاون امنیتی و انتظامی خود را مسئول رسیدگی به این پرونده کرده است.

مهسا [ژینا] امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای است که همراه با خانواده از سقز برای دیدار با خویشاوندان به تهران آمده بود، پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد و انتقال بازداشتگاه وزرا روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور بر اثر ضرب‌ و جرح به‌ دست «ماموران نیروی انتظامی» به کما رفت.

انتشار تصویر خانم امینی روی تخت بیمارستان در شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی تاکنون واکنش‌ چهره‌های شناخته‌شده داخلی و خارجی را به این موضوع و به برخورد خشونت‌آمیز با زنان بر سر حجاب اجباری در ایران به دنبال داشته است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها، اصغر فرهادی کارگردان شناخته‌شده سینمای ایران در پستی در اینستاگرام نوشت: «از دیروز که خبرتو را خوانده‌ام بیقرارم. بیزارم، این بار از خودم. تو روی تختی در بیمارستان خوابیده‌ای، اما از همه بیدارتری و ما همه در اغما.»

او در ادامه افزوده است: «ما خودمان را به خواب زده‌ایم در برابر این ظلم بی‌پایان. ما شریک این جنایتیم.»

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس، نیز روز جمعه در پستی در توئیتر نوشت: «رهبر معظم انقلاب که در مورد مرگ جورج فلويد، پلیس آمریکا را آن‌گونه به حق تقبیح کردند در مورد برخورد پلیس ایران با مهسا امینی چه می‌فرمایند؟»

الی کوهانیم، روزنامه‌نگار آمریکایی، نیز در واکنش به خبر مرگ مغزی مهسا امینی در پستی در توئیتر «خواهان اجرای عدالت برای مهسا و پایان دادن به رژیم ستمکار» شده است.

در همین حال دایی خانم امینی روز جمعه در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفته است: «دیگر امیدی به زنده ماندن مهسا نیست.»

او در ادامه ضمن انتقاد از روش برخورد با موضوع حجاب در کشور افزوده است: «اصلاً از ما عذرخواهی نشده است.»

دایی مهسا امینی در ادامه گفت: «ما هواپیما از دست دادیم. نخبگان را از دست دادیم و هنوز هم از دست می‌دهیم؛ اینها بر اثر بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی است یا نه؟ ما کشورمان زیر سوال رفته، مردمان ما زیر سوال رفته، اگر مردم لیاقت دارند چرا حکومت باید چنین کند؟»

او در ادامه خبر «بیماری قلبی مادرزادی» خواهرزاده خود را «دروغ مطلق» خوانده و گفت: «اصلاً تصور بر این باشد که او بیماری داشته، آیا نباید رعایت حال چنین فردی را کرد؟ این که بدتر است.»

مادر مهسا امینی در گفت‌وگو با رادیوفردا می‌گوید که دخترش تا پیش از بازداشت «کاملا سالم و سرحال بود».

به گفته دایی مهسا امینی، پدر و مادر او شکایت خود را درباره حادثه رخ‌داده ثبت کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته فشارها در مورد حجاب اجباری در ایران افزایش یافته است و تاکنون ویدئوهای متعددی از خشونت علیه شهروندان از سوی ماموران انتظامی و گشت ارشاد به دلیل پوشش آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری مهر، توئیتر و رادیوفردا/ ف. ع./ ف. دو.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.