امیرعبداللهیان: اوکراین گفت یک پهپاد سالم به دستشان افتاده که روسی و شبیه شاهد-۱۳۶ ایران است

0 9


اوکراین شهریور امسال گفت یک پهپاد ساخت ایران را در این کشور ساقط کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اوکراین شهریور امسال گفت یک پهپاد ساخت ایران را در این کشور ساقط کرده است

در حالی که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید روسیه از پهپادهای ساخت ایران در تجاوز نظامی به این کشور استفاده کرده، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در یک کنفرانس خبری در تهران گفته است وزیر خارجه اوکراین در تماس تلفنی به او گفته «یک پهپاد سالم به دستشان افتاده که روسی است اما شبیه شاهد ۱۳۶ ایران است».

وزیر خارجه ایران گفت «من در پاسخ گفتم این حرف یعنی ایران به مواضع خودش پایبند است. البته ما دو بار به روس ها گفتیم که از چه سلاحی استفاده می کنید و آنها گفتند صرفا از سلاح ساخت روسیه در جنگ استفاده می شود».

هر چند مقام های نظامی ایران از جمله سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از فروش پهپاد به «برخی از ابرقدرت‌ها» گفته بود، مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی فروش پهپاد به روسیه را تا اوایل آبان سال جاری تکذیب می کردند اما حدود دو هفته پیش آقای امیرعبداللهیان موضوع را تایید کرد و گفت «تعداد معدودی» از این تسلیحات چند ماه پیش از این شروع جنگ به روسیه فروخته شده است.

وزیر خارجه ایران امروز در دومین اظهار نظر درباره فروش پهپاد به روسیه گفت «در چارچوب همکاری های دفاعی با روسیه تقریبا یازده ماه قبل از شروع جنگ با اوکراین یکی از اقلام دفاعی که به روسیه فروختیم تعداد بسیار معدودی پهپاد ایرانی بود و هنوز هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین دریافت نکرده ایم.».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.