انتقادات تند علیه ابراهیم رئیسی در جلسه معارفه استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان

0 18سایت جماران ویدئوهایی از جلسه معارفه استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان منتشر کرده که حاضران در حضور وزیر کشور انتقادات تندی علیه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، مطرح کرده‌اند.

این جلسه هفتم دی‌ماه برگزار شده، اما جماران روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ گزارش داد که به تازگی به اطلاعات مربوط به سخنرانی‌های این جلسه دست یافته است. رسانه‌های ایران پیشتر روایت‌های رسمی در مورد این جلسه منتشر کرده بودند.

فایل‌های ویدئویی منتشر شده توسط سایت جماران نشان می‌دهد که مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان‌وبلوچستان، به شدت به ابراهیم رئیسی تاخته و گفته است: «در برابر آمریکا شاخ و شانه می‌کشید اما عرضه ندارید حق‌تان را از افغانستان بگیرید؟ با گفتار درمانی مشکلات حل نمی‌شود».

او تصریح کرد: «وزارت امور خارجه در پیگیری حقابه سیستان کمال بی عرضگی را به خرج داده و ایرانی که با آمریکا مقابله می‌کند باید بتواند حق خود را از افغانستان بگیرد».

آقای محامی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «عجیب اینجا است که روز به روز تورم و قیمت‌ها بالاتر رفته و هیچ‌کس نیست که توضیح موجهی ارائه کند».

به‌گفته این نماینده ولی فقیه، هر دولتی روی کار آمده «هنرمندانه گزارش‌های قشنگی» ارائه داده «اما نتیجه‌اش را باید سر سفره مردم ببینیم».

او با بیان این‌که دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی مسائل استان را از «مسیر منحرف می‌کنند»، اظهار داشت: «بنده در سفر رئیس‌جمهور وضعیت استان را گفتم و پیشنهاداتی برای انتخاب مسئولان ارشد داشتم که در پاسخ گفتند با قاطعیت جلوی این موارد خواهند ایستاد که ما همچنان منتظریم آثار این ایستادن را در استان ببینیم».

محمد کرمی از فرماندهان ارشد قرارگاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارم دی‌ به پیشنهاد وزیر کشور و موافقت دولت ابراهیم رئیسی به عنوان استاندار سیستان‌وبلوچستان‌ انتخاب شد.

او از سال ۱۳۹۸ در سمت فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه فعالیت داشت و جایگزین حسین مدرس خیابانی شده است.

مصطفی محامی نیز با اشاره به این موضوع گفته است: «بنده از انتخاب سردار کرمی به عنوان استاندار خبر نداشته و از اخبار شنیدم و از جایی سوال نکردم و نمی‌دانم که اختیارات و قدرت مانور و خدمت‌گذاری فرماندهی قرارگاه قدس بیشتر است یا استانداری سیستان‌وبلوچستان، و حالا که این اتفاق افتاده امیدواریم اختیارات درست و ویژه‌ای به استاندار سیستان‌وبلوچستان داده شود».

نماینده زابل: «چه اشتغالی؟ چه کشکی؟»

حبیب الله دهمرده، نماینده زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی، هم گفته است: «نمی‌دانم چه بگویم که به کسی برنخورد».

او در این جلسه خطاب به وزیر کشور گفت: «شما جای من باشید به مردم چه می‌گویید؟ چه اشتغالی، چه کشکی؟ تا ما زنده‌ایم باید آمار درست بگویید. ‌ای مردم چقدر شغل گیرتان آمده است؟ هیچ».

او در ادامه گفت: آمار دارید چقدر از جمعیت سیستان و بلوچستان در این سرزمین مانده‌اند؟ چون نه آب دارند نه نان و صف‌های بنزین هم طویل است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی، نیز در این جلسه گفته است: دولتمردان به استان سیستان‌وبلوچستان مثل «فرزند ناخوانده» نگاه می‌کنند: مردم ما چهار ساعت باید در صف بنزین باشند؟ باید سه ساعت در صف کپسول گاز بایستند؟

او در ادامه تصریح کرد: «مسئولین کلان می‌گویند قاچاق می‌شود. اگر عرضه دارید جلوی قاچاق را بگیرید. چه کسی قاچاق می‌کند؟ اگر فردی به خاطر سیر کردن شکم زن و بچه‌اش دو گالن بنزین یا دو کپسول گاز می‌برد باید او را در جاده‌های سیستان و بلوچستان به آتش بکشیم؟ چه کسی به داد مردم می‌رسد؟»

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی، هم در این جلسه با انتقاد از «نبود حتی دو کیلومتر آزادراه» در استان سیستان‌وبلوچستان، گفته است: «بعد از کرونا، سیستان و بلوچستان مرگبارترین استان است».

اخیرا وزارت کار ایران گزارش سالانه «پویش فقر» را منتشر کرد که نشان می‌دهد حدود یک سوم از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند، اما این رقم در استان سیستان‌وبلوچستان تقریبا دو سوم جمعیت است.

بر اساس گزارش‌ها، سیستان‌وبلوچستان محروم‌ترین استان کشور است. این استان همچنین طی اعتراضات چهار ماه گذشته بیشترین شمار کشته‌ها را داشته است.

با استفاده از گزارش جماران، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.