انتقاد صریح مهدی نصیری از سیاست خارجی ایران و پاسخ‌‌های «علم روابط بین‌الملل»

0 16


مهدی نصیری در مناظ‍ره اخیر به تندی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی و شخص آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد می‌کند

منبع تصویر، SNN

توضیح تصویر،

مهدی نصیری در مناظ‍ره اخیر به تندی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی و شخص آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد می‌کند

  • نویسنده, کیوان حسینی
  • شغل, بی‌بی‌سی

مهدی نصیری که بسیاری او را به عنوان سردبیر و مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان می‌شناسند، اخیرا در یک مناظره به تندی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی انتقاد کرده و آن را یکی از دلایل دشواری و رنج مردم ایران خوانده است. در مقابل یکی از خبرنگاران جوان اصولگرا مدعی است که چنین حرفی با «علم روابط بین‌الملل» سازگار نیست و با ارجاعاتی سعی می‌کند آقای نصیری را بی‌اعتبار کند.

آنچه موجب شده تا نظرات آقای نصیری توجه بسیاری جلب کند، نقدهای صریحی است که به طور معمول، کمتر در فضای عمومی در ایران بیان می‌شوند. او در مناظره‌ای با یکی از تندروترین خبرنگاران جوان هوادار آیت‌الله خامنه‌ای، از بیان هیچ انتقادی از شخص رهبر جمهوری اسلامی و سیاست خارجی تهاجمی و تجدیدنظرطلبانه ایران در ۴۰ سال گذشته ابایی ندارد.

این در حالی است که آقای نصیری خود زمانی یکی از اصولگرایان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای محسوب می‌شد و علاوه بر حمایت سیاسی همه جانبه از او و کلیت نظام جمهوری اسلامی، آشنایی نزدیکی با شخص آقای خامنه‌ای دارد و حتی به عنوان طلبه، در عالی‌ترین سطوح کلاس‌های درس رهبر جمهوری اسلامی حضور داشته است.

البته تغییر مواضع مهدی نصیری، تازگی ندارد. او چند سالی است که نه فقط با اظهارنظرهای انتقادی‌اش، که حتی با نگارش کتاب‌هایی درباره فقه و حکومت اسلامی نشان داده که دیگر با مدل حکمرانی «ولایت مطلقه فقیه» همفکری ندارد و برعکس، به عنوان یک پژوهشگر علوم دینی، به منتقد نظام سیاسی «جمهوری اسلامی» به عنوان یک حکومت دینی تبدیل شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.