انتقاد وزیر خارجه آمریکا از تهدید انضباطی فیفا علیه فوتبالیست‌ها

0 5وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اول آذر از فيفا به دليل تهدید انضباطی فوتبالیست‌هایی که در جام جهانی ۲۰۲۲ قصد داشتند بازوبند نماد تنوع و بردباری ببندند، انتقاد کرد.

فیفا قبل از شروع مسابقات اعلام کرد هر بازیکنی که این بازوبندها را ببندد کارت زرد دریافت خواهد کرد.

آنتونی بلینکن که برای نشست سالانه گفتگوهای دوجانبه بین قطر وآمریکا روز دوشنبه وارد دوحه شد در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه قطر گفت: «هر شکلی از محدود کردن آزادی بیان مایه نگرانی است. به خصوص وقتی که این آزادی بیان در دفاع از تنوع و بردباری باشد. به اعتقاد من هیچکس در زمین فوتبال نباید مجبور شود که بین حمایت از این ارزش‌ها و یا بازی برای تیم خود یکی را برگزیند».

روز دوشنبه درست قبل از آن که برخی از فوتبالیست‌ها با بازوبندی که نماد «یک عشق» است وارد زمین شوند، فیفا اعلام کرد که پوشیدن این بازوبندها با کارت زرد روبرو خواهد شد. طبق مقررات بین‌المللی فوتبال دریافت دو کارت زرد به معنای اخراج از زمین و محرومیت از مسابقه بعدی است.

هر چند قبل از شروع مسابقات جام جهانی هفت تیم ملی اروپایی اعلام کرده بودند که بازوبند «یک عشق» می‌بندند ولی در مسابقات روز دوشنبه کسی این بازوبند را نپوشيد.

هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس در مسابقه در برابر ایران، بازوبند «مخالفت با تبعیض» را به بازو داشت که از سوی فیفا به عنوان یک گزینه جایگزین پیشنهاد شده است. فیفا در برابر کارزار تیم‌های ملی هفت کشور اروپایی این بازوبند را عرضه کرده است که نماد شعارهای عمومی‌تر و مورد حمایت نهادهای وابسته به سازمان ملل است.

فیفا در پاسخ به سئوال خبرگزاری‌ها در مورد سخنان آنتونی بلینکن به بیانیه قبلی خود در مورد انتخاب بازوبند «مخالفت با تبعیض» ارجاع داد که توافقی بین این نهاد و فدراسیون‌های اروپایی است.

آقای بلینکن به رغم انتقاد صریح از فیفا، در برخورد با قطر، میزبان جام جهانی، لحن ملايم‌تری داشت.

او گفت: «می‌دانیم که بدون کارگران که اکثر آن‌ها کارگران مهاجر هستند، برگزاری این جام جهانی امکانپذیر نبود. در سال‌های اخیر قطر در زمینه بهبود قوانین کار و حقوق کارگران پیشرفت قابل توجهی داشته است».

با این همه، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد :«هنوز کارهای اساسی باید در این زمینه انجام شود و دولت آمریکا به همکاری با قطر برای بهبود حقوق کارگران و معیارهای عمومی‌تر حقوق بشر پس از پایان جام جهانی ادامه خواهد داد».

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در پاسخ به سئوالی در مورد «حملات رسانه‌ها» به این کشور این انتقادها را رد کرد. او گفت: «در رابطه با اصلاحاتی که قطر انجام داده به نظرم برخی این اقدامات را نادیده گرفته و بر برداشت‌های نادرست تکیه کرده‌اند. بدیهی است که ما نمی‌توانیم نظرات افرادی که فقط می‌خواهند به ما حمله کنند و یا تصویر مخدوشی از ما ارائه دهند را تغییر دهیم».

آقای بلینکن در مورد اعتراضات دو ماهه اخیر در ایران گفت: «جهان به درستی روی حوادثی که در ایران روی می‌دهد تمرکز دارد. جامعه جهانی در مورد اعتراضاتی که در پی جان باختن مهسا امینی آغاز شد، موضع یکپارچه‌ای دارد».

ایران یکی از موضوعات مهم گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا با مقامات قطری خواهد بود.

کارشناسان منع توسعه تسلیحات هسته‌ای معتقدند که حجم اورانیوم با غلظت ۶۰ درصدی در ایران به حدی رسیده است که اگر جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد، با فراوری آن می‌تواند سوخت لازم برای یک بمب هسته‌ای را تولید کند.

حکومت جمهوری اسلامی همواره تاکید کرده که هدف فعالیت‌های هسته‌ای آن صلح آمیز است ولی در واکنش به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، با نقض تعهدات خود در قبال این توافق، حجم تولید و غلظت اورانیوم را به شدت افزایش داده است.

وزير خارجه آمريکا در پاسخ به سئوالی در مورد انتصاب محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به مقام نخست‌وزیری و در نتیجه مصونیت او در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی گفت: «دولت آمریکا در مورد مصونیت مقامات ارشد حکومت‌ها از قانون تبعیت می‌کند».

او افزود که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای دیدار ولیعهد عربستان سعودی از آمریکا وجود ندارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.