انجمن خانواده‌های دادخواه آبان می‌گوید تلاش دارد تا «دادگاهی عادلانه شکل بگیرد»

0 15


لوگوی انجمن خانواده‌هایدادخواه آبان

منبع تصویر، ABAN FAMILIES

«انجمن خانواده‌های دادخواه آبان» که متشکل از جمعی از خانواده‌هایی است که فرزندان آنها در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ کشته شدند، اعلام موجودیت کرد. این انجمن می‌گوید که هدف از تشکیل آن «یادآوری جنایات رخ داده در آبان ۹۸، مستندسازی و تشکیل پرونده برای دادخواهی آن قتل‌عام» است. یکی از اعضای این انجمن به بی‌بی‌سی گفته «سرکوب شدید» از دلایل تاخیر در شکل‌گیری این انجمن بوده است.

بیش از سه سال و هفت ماه از اعتراضات آبان ۹۸ که ابتدا به گرانی بنزین شکل گرفت و سپس به اعتراضاتی ضد حکومتی بدل شد، می‌گذرد. در جریان این اعتراضات صدها تن بر اثر خشونت به کار گرفته از جانب نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

انجمن خانواده‌های دادخوان آبان همزمان با اعلام رسمی آغاز به کار، طی بیانیه‌ای اعلام کرده «پس از ماه‌ها تلاش و با مشارکت نیروهای همیار، پس از ساعت‌ها گفتگو و کار داوطلبانه»، فعالیت آنها برای پیگیری اهداف است:

  • مستندسازی، آرشیو اطلاعات و ارائه گزارشات مرتبط با آبان خونین
  • یادآوری ابعاد مختلف جنایات رخ داده در آبان خونین
  • پوشش اخبار پیرامون فشار و سرکوبی که «خانواده‌های دادخواه» از سوی نهادها و نیروهای امنیتی متحمل می‌شوند
  • گرامیداشت یاد جانباختگان آبان خونین
  • برگزاری سالگردها، مراسمات و رخدادهای مرتبط با آبان خونین
  • تشکیل پرونده‌های جنایات آبان، ارسال آن‌ها به دادگاه‌های بین‌المللی با کمک وکلای باتجربه در این زمینه و دادخواهی این کشتار بر اساس موازین حقوق بشر
  • تلاش برای ثبت کشتار آبان به عنوان جنایت علیه بشریت در اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی»

خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ طی سه و نیم گذشته همواره در راستای دادخواهی تلاش کرده‌اند. بسیاری از آنها تحت فشارهای شدید امنیتی قرار گرفتند و تعدادی از مادران و پدران دادخواه، هم‌چون منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، والدین پویا بختیاری در زندان به سر می‌برند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.