انفجار اتوبوس زائران ایرانی در عراق؛ دستکم ۱۱ نفر کشته شدند

0 121رئیس جمعیت هلال احمر ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی وقوع انفجار در یک اتوبوس مسافربری با ۳۰ مسافر در شهر شمولی استان بابل عراق را تایید کرد. همزمان، شش زائر ایرانی در دو سانحه رانندگی در دو شهر دیگر عراق کشته شدند.

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت که در میان مصدومان انفجار اتوبوس ، زائران ایرانی نیز حضور دارند اما افزود که «هویت و ملیت تمام جان‌باختگان مشخص نیست و پس از شناسایی و امدادرسانی اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.»

او افزود که این اتوبوس در یک پمپ بنزین در شهر شمولی استان بابل عراق منفجر شد و نیروهای جمعیت هلال به محل اعزام شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. کولیوند همچنین تلویحا تایید کرد که بسیاری از مصدومان ایرانی هستند.

از علت اصلی این انفجار خبر دقیقی ارسال نشده است.

این در حالی است که کمی پیشتر نیز مدیر جمعیت هلال احمر ایلام از وقوع دو سانحه رانندگی در عراق و کشته شدن «شش زائر ایرانی و زخمی شدن ۲۲ نفر» خبر داد.

غلامرضا علی محمدی یکشنبه ۲۰ شهریور اعلام کرد این دو سانحه در شهرهای حله و کوت روی داد.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز دو روز پیش از فوت ۹ زائر ایرانی در کربلا به دلیل گرمازدگی و ازدحام جمعیت در پشت مرزهای عراق خبر داد. به این ترتیب تا کنون شمار کشته‌شدگان مراسم اربعین امسال به پانزده نفر رسیده است.

طی چند روز گذشته تبلیغات گسترده حکومت جمهوری اسلامی برای شرکت در مراسم اربعین در عراق – از حذف ویزا گرفته تا تسهیلات وام پنج میلیون تومانی برای زوار با قابلیت دریافت «صد درصد و بدون ضامن» – باعث شد که هزاران نفر برای شرکت در این مراسم به سمت عراق حرکت کنند. اما آنها با مشکلات عمده‌ای از جمله گرمازدگی، ترافیک، و سرگردانی در مرزها روبرو .شده‌اند

تارنمای خبری «انتخاب» روز شنبه با انتشار تصاویر و فیلمهایی از مناطق مرزی کشورهای ایران و عراق، وضعیت این مسافران برای شرکت در مراسم مذهبی «اربعین» را «فاجعه‌بار» توصیف کرد.

سخنگوی اورژانس ایران هم تایید کرده است که شیوع «بیماری‌های گوارشی» به همراه برخی دیگر از بیماری‌های واگیردار میان «زائران اربعین» و جمعیت پشت مرزها «خیلی جدی» است.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفته است که در بحث «گرمازدگی زائران اربعین» در مرز زمینی مهران، «همه قشر سنی» وجود دارد.

به گفته او، موارد گرمازدگی از «نوزاد شیرخوار دو ماهه» تا افراد «۶۵ و ۷۰ ساله» را در بر می‌گیرد.

سخنگوی اورژانس ایران تایید کرده است که «در مسیر برگشت زائران»، خیلی‌ها «علامت‌های» بیماری‌های «گوارشی» مانند دل درد، سرگیجه و استفراغ داشته‌اند و اگر زودتر به مراکز درمانی مراجععه نکنند «می‌توانند بقیه را هم مبتلا کنند.»

مراسم «اربعین» در روزهای منتهی به بیستمین روز از ماه قمری «صفر» و چهل روز پس از روز دهم ماه «محرم» یا «عاشورا»، در عراق و مسیرهای منتهی به شهر «کربلا» و مقبره امام سوم شیعیان به صورت «مراسم پیاده‌روی» و یا برگزاری برنامه‌های جانبی انجام می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.