اولین واکنش رسمی به فیلم منتسب به مدیرکل ارشاد گیلان؛ ارجاع پرونده ثقتی به قوه قضائیه

0 13پس از چند روز سکوت مقام‌ها و دستگاه‌های حکومتی در مورد انتشار فیلمی از «رابطه جنسی» دو مرد که گفته می‌شود یکی از آن‌ها رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان و مؤسس کارگاه حجاب و عفاف است، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با انتشار اطلاعیه‌ای آن را «شائبه‌ خطای مدیرکل ارشاد گیلان» خواند و با اشاره به بررسی اولیه این موضوع توسط «دستگاه‌‌های امنیتی و قضایی»، افزود: این پرونده برای «رسیدگی‌ دقیق به دستگاه قضا ارجاع شده»، اما انتشار این فیلم نباید سبب «تضعیف جبهه فرهنگی پرافتخار انقلاب اسلامی» توسط «بدخواهان و معاندین» شود.

در این اطلاعیه که شامگاه شنبه ۳۱ تیر ماه توسط اداره روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان منتشر شد، عنوان شده است که «بلافاصله پس از ایجاد شائبه‌ خطای مدیر این مجموعه، با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ویژه وزیر به استان گیلان سفر کرده و «تمام ابعاد این موضوع با حضور دستگاه‌‌های امنیتی و قضایی با دقت بررسی» شده است.

اداره کل ارشاد اسلامی گیلان اشاره‌ای به نتایج «بررسی دستگاه‌های امنیتی و قضایی» درباره فیلم «رابطه جنسی» دو مرد، منتسب به رضا ثقتی مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، نکرد اما افزود: «برای ایجاد فضای مناسب برای تحقیقات بیشتر و انجام فعالیت‌های مستمر فرهنگی هنری»، سرپرست جدیدی برای اداره کل ارشاد گیلان تعیین شده است.

در بخش از این اطلاعیه نیز خطاب به «اهالی استان گیلان به ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه» از دولت ابراهیم رئیسی به عنوان « دولت انقلابی» یاد شده و آمده است که دولت وی «حتی شائبه‌ فساد را هم برنمی‌تابد.»

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه اطلاعیه خود «قوه قضائیه» جمهوری اسلامی را «یگانه دستگاه مرجع برای قضاوت نهایی» درباره فیلم منتشر شده از رابطه جنسی دو مرد و منتسب به مدیرکل ارشاد این استان خواند و همزمان این پرونده را «حاوی ابهامات بسیار» توصیف کرد.

در این اطلاعیه همچنین به ارجاع پرونده رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد گیلان به قوه قضائیه اشاره شده و آمده است که اداره کل ارشاد گیلان «بدون هیچ گونه پیش داوری و تخریب حیثیت و آبروی افراد» این پرونده را «برای بررسی‌های بیشتر و رسیدگی‌های دقیق به دستگاه قضا ارجاع داده تا با اجرای عدل و انصاف، حقیقت را کشف و قضاوت نهایی را اتخاذ کند.»

اداره کل ارشاد گیلان همزمان در اطلاعیه خود تاکید کرد که با وجود انتشار فیلم رابطه جنسی دو مرد و منتسب به رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد این استان، «اجازه نمی‌دهد که شبکه‌های معاند و خارج‌نشین و خناسان و بدخواهان» با استناد به «این موضوع شائبه‌دار» اقدام به «تضعیف جبهه فرهنگی پرافتخار انقلاب اسلامی» کنند.

در روزهای گذشته ویدئویی مربوط به رابطه جنسی دو مرد در برخی کانال‌های تلگرامی منتشر شد که گفته می‌شود یکی از آن‌ها رضا ثقتی، مدیرکل وقت ارشاد اسلامی گیلان و مؤسس کارگاه حجاب و عفاف است.

پس از انتشار این فیلم موجی از واکنش در شبکه‌های اجتماعی علیه «ریاکاری» مقامات و حامیان حکومت به راه افتاد و پس از آن سایت خبری «گیل‌خبر» روز چهارشنبه، ۲۸ تیر، بدون اشاره به جزئیات، از برکناری رضا ثقتی از سمت مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان «به دلیل حواشی ایجادشده» خبر داد.

در جریان چند روز سکوت مقامات رسمی درباره فیلم رابطه جنسی دو مرد و منتسب به مدیرکل ارشاد گیلان، کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به مواضع تند رضا ثقتی و دیگر مقام‌های دولت رئیسی علیه زنان و اعتراض مدنی آنان به حجاب اجباری، آن را بخشی از ریاکاری مقام‌های جمهوری اسلامی خواندند.

رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد گیلان در بحبوحه اعتراضات زن، زندگی، آزادی از جمله مدیرانی بود که خواستار برخورد با مخالفان حجاب اجباری شده بودند و در خرداد ماه سال جاری نیز از «تشکیل قرارگاه فرهنگی عفاف و حجاب محله‌محور در گیلان» خبر داده بود.

او اردیبهشت امسال نیز از راه‌اندازی هایپرمارکت حجاب در گیلان خبر داد و همچنین دستور به تشکیل نمایشگاه عفاف و حجاب در تالار مرکزی رشت برای تولید البسه متناسب با فرهنگ ایرانی‌اسلامی داد.

مدیرکل ارشاد گیلان که اکنون و بنابر اطلاعیه شامگاه شنبه ۲۲ تیر ماه اداره کل فرهنگ و ارشاد این استان، پرونده او به قوه قضائیه ارجاع شده است، پیشتر در یک استوری اینستاگرام «بی‌حجابی و پوشش‌های زننده» در شهرها را «محصول ولنگاری فرهنگی» دولت حسن روحانی نامیده و از مخاطبانش خواسته بود به او کمک کنند تا «این صحنه‌های نامناسب» را از شهر پاک کند.

بسیاری از کاربران در فضای مجازی تأکید کرده‌اند که نه با رابطه جنسی اشخاص مسئله‌ای دارند و نه با همجنس‌گرایی احتمالی این مقام دولت رئیسی، اما آن را نشان «ریاکاری، چاپلوسی و دستمال به دستی و دروغگویی» این مقام دولتی و دیگر مقام‌های حکومتی خواندند.

قوانین جمهوری اسلامی بر اساس معیارهای مذهبی، برای روابط خارج از ازدواج مجازات‌های غیرانسانی از جمله «اعدام» و «سنگسار» را در نظر گرفته است.

همچنین این قوانین، روابط جنسی بین دو مرد را «لواط» توصیف می‌کند و مجازات‌ اعدام را برای همجنسگرایان در نظر گرفته است و بسیاری از همجنسگرایان را به استناد همین قوانین طی چهار دهه گذشته «اعدام» کرده است.

پیش از این، محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن و کارشناس شورای عالی قرآن، از حدود یک دهه پیش با اتهام «آزار و اذیت جنسی» روبه‌رو شده بود.

با آنکه پس از افشای برخی موارد «آزار و اذیت جنسی» توسط این قاری قرآن، والدین برخی از قاریان نوجوان از سعید طوسی شکایت کردند ولی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در بهمن‌ ۹۶ او را «تبرئه» کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.