اولین گرنداسلم سال؛ آمار چشمگیر تلفات بزرگان تنیس

0 4اولین گرنداسلم سال در تنیس مردان، با ناکامی پیاپی بزرگان این رشته ورزشی به دور سوم رسیده است.

رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی و بخت شماره یک بازی‌ها در دور دوم با حساب ۳-۰ مغلوب مکنزی مک‌دونالد آمریکایی شد.

وداع زودهنگام نادال با تورنمنت، با اشک‌های همسرش همراه بود. نادال گفت به دلیل مصدومیت، ۶ تا ۸ هفته دور از میادین خواهد بود.

تنیس‌باز چپ دست اسپانیایی که از ۹ بازی آخر خود ۷ مسابقه را واگذار کرده، اگر در هیچ یک از رقابت‌های دو ماه آینده بازی نکند، برای نخستین بار در ۱۹ سال گذشته، از جمع ۱۰ مرد برتر جهان خارج خواهد شد.

کسپر رود نروژی بخت شماره دو بازی‌ها، مانند نادال در دور دوم، و همانند او در برابر رقیب آمریکایی (جنسن بروکسبی) ناکام ماند.

حذف بخت اول و دوم بازی‌ها تا پیش از دور سوم، برای نخستین بار است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون رخ می‌دهد. ضمناً آخرین نفری که به عنوان بخت اول مسابقات، نتواست به دور دوم برسد، گوستاور کوئرتن برزیلی در سال ۲۰۰۱ بود.

در هفته اول رقابت‌های امسال، سوای ناکامی زودهنگام بزرگان، اتفاقات خارق‌العاده دیگری هم رقم خورده است.

مسابقه اندی ماری ۳۵ ساله مرد شماره یک اسبق دنیا، برای راهیابی به دور سوم، در ساعت ۴:۰۵ دقیقه بامداد به پایان رسید!

او که گام اول را طی پنج ساعت از ماتئو برتینی ایتالیایی برده بود، دور دوم هم پنج ساعت و ۴۵ دقیقه مبارزه کرد تا از سد کوکیناکیس بگذرد .

نماینده میزبان در حالی به ماری باخت که ست اول و دوم را برده و در ست سوم هم ۵-۲ پیش بود!

این مدت زمان طولانی در نخستین گرنداسلم سال، دومین حدنصاب در تاریخ رقابت‌هاست. رکورد برتر در اختیار جوکوویچ و نادال است که در فینال ۲۰۱۲ به جا گذاشتند. آن رقابت ماندگار و نفسگیر، پنج ساعت و ۵۳ دقیقه طول کشید.

جیمی ماری برادر اندی که خودش قهرمانی دو نفره این رقابت‌ها را در کارنامه دارد، با انتقاد از ساعات غیر متعارف برگزاری مسابقات، خواهان اعمال محدودیت در دیدارهای شبانه شد که به گفته او تبدیل به عذاب بازیکنان، تماشاگران و دست‌اندرکاران رقابت‌ها شده است.

به هر حال بازی کردن از نیمه شب تا صبح، رکوردی دلچسب را هم برای اندی ماری به جا گذاشت. زیرا او حالا تنها بازیکن در تاریخ رقابت‌های گرنداسلم است که ۱۰ نبرد را پس از آنکه ۲-۰ عقب افتاده، با برتری به پایان رسانده. پیش‌تر، او همراه با تاد مارتین و راجر فدرر در عدد ۹ برابر بود.

الکساندر زورف مرد شماره دو سابق تنیس جهان از آلمان، در برابر مایکل مو از آمریکا شکست خورد تا سریال شگفتی‌سازی بازیکنان آمریکایی را در استرالیا کامل کند.

مایکل مو پس از غلبه بر قهرمان المپیک توکیو، در جدول باقی مانده است تا با هموطنش جی جی ولف که او نیز ناباورانه به دور سوم رسیده مبارزه کند. مایکل مو گفت: «پیش از بازی با زورف، پروازم را رزرو کرده بودم و چمدانم را هم برای بازگشت به آمریکا بسته بودم».

حالا با تلفات چشمگیر بزرگان، از بین نوواک جوکوویچ یا سیتسیپاس یونانی هر کدام قهرمان شود عنوان مرد شماره یک جهان را در نخستین ماه سال، به دست می‌آورد.

در صورتی که این برای هیچ یک از آن دو رخ ندهد، کارلوس آلکاراز ۱۹ ساله بدون حضور در این مسابقات، شماره یک باقی می‌ماند. آلکاراز به دلیل مصدومیت، فرصت شرکت در این رقابت‌ها را از دست داد. چهار ماه پیش، او در گرنداسلم قبلی (یواس اوپن) با غلبه بر رود نروژی قهرمان شد.

جوکوویچ که پارسال به خاطر ماجراهای جنجالی واکسن و لغو ویزا، ناگزیر به ترک خاک استرالیا شد و بازی‌ها را از دست داد، حالا سلامت به دور سوم رسیده تا برای یازدهمین بار با دیمیتروف رویارو شود. او فقط یک بار به این رقیب بلغاری باخته.

البته دیمیتروف در رقابت‌های امسال، با آمادگی کامل حضور یافته و از پیش باخته به نظر نمیرسد.

دانیل مدودف و آندری روبلف دو مدعی اصلی دیگر در مسابقاتند. آنها با تصمیم اتحادیه جهانی تنیس، طی ۱۰ ماه گذشته مانند همه بازیکنان این رشته از روسیه و بلاروس، بدون عنوان و پرچم کشورشان در مسابقات حضور پیدا می‌کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.