اوکراین در باخموت ادعای پیروزی کرد؛ حملات روسیه به چندین منطقه در اوکراین

0 4بر اثر حملات روسیه به نقاط مختلف اوکراین در روز جمعه ۱۷ شهریور دست­کم چهار نفر کشته و ده‌­ها نفر مجروح شدند. از سوی دیگر، اوکراین ادعا کرد که در اطراف شهر ویران‌­شده باخموت «موفقیت نسبی» به دست آورده است.

به گفته مسئولان نهادهای امداد اوکراین در حمله موشکی روسیه به شهر کریفیی ریه، زادگاه ولودیمیر زلنسکی، یک مأمور پلیس کشته و دست کم ۵۲ نفر مجروح شدند.

ایهور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین، نیز گفت حال سه نفر از مجروحان که از زیر آوار نجات یافته‌اند وخیم است و در این حمله ۱۰ ساختمان آسیب دیده است. او افزود که بر اثر بمباران روستایی در جنوب استان خرسون واقع در جنوب اوکراین نيز دست­کم سه نفر کشته شده‌اند.

ارتش روسیه در بامداد روز جمعه با راکت به استان زاپروژیا و ناحیه سومی نیز حمله کرد.

یوری مالاشکو، فرماندار نظامی زاپروژیا، در تلگرام نوشت: «دشمن در بامداد روز جمعه چندین موشک به زیرساخت­های غیرنظامی در شهر زاپروژیا، مرکز استان، حمله کرد».

او افزود که در این حملات دست­کم یک غیرنظامی مجروح شده است.

به گفته مقامات نظامی ناحیه سومی بر اثر گلوله باران این شهر نیز یک ساختمان مسکونی ویران‌شده است ولی تاکنون گزارشی از تلفات ناشی از این حملات منتشر نشده است.

همزمان، ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین صبح روز جمعه در بیانیه­ای اعلام کرد که ارتش این کشور چندین تهاجم ارتش روسیه به روستاها و شهرهای کوچک واقع در جبهه­‌های شرقی و جنوبی از جمله لیمان، باخموت و شاختارسک در استان دونتسک را دفع کرده است.

این بیانیه ادعا می‌کند که نیروهای اوکراین در جنوب باخموت «موفقیت نسبی» به دست آورده و «ضمن وادار کردن دشمن به عقب‌نشینی مواضع خود را تقویت کرده‌اند».

بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین افزود که واحدهای ارتش این کشور در جبهه‌­های جنوب شرقی به پیشروی تدریجی خود به سمت دریای آزف ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت که نیروهای این کشور ۹ مورد از حملات ارتش اوکراین در جنوب باخموت را دفع کرده‌اند.

با توجه به وضعیت جنگی این مناطق و عدم دسترسی خبرگزاری­‌های بین­‌المللی ادعاهای هیچیک از طرفین را نمی‌توان به طور مستقل تأیید کرد.

از بیانیه­‌های نظامی دو کشور چنین برمی‌آید که ارتش اوکراین روی بازپس‌گیری باخموت تمرکز کرده است. باخموت پس از ماه‌ها محاصره و نبرد سنگین که باعث ویرانی کامل این شهر شد در ماه مه به تصرف روسیه درآمد.

در یک رویداد مهم دیگر تحلیلگران با استناد به منابع علنی به این نتیجه رسیده­اند که موشکی که روز چهارشنبه ۱۵ شهریور به بازار شهر کوستیانتینیفکا اصابت کرد و باعث کشته شدن دست­کم ۱۶ نفر و مجروح شدن ده­‌ها نفر شد، یک موشک ارتش اوکراین بوده است و نه یک موشک روسی آنطور که ابتدا تصور می شد.

روسلان لویو، مدیر یک مرکز پژوهشی معتبر در روسیه به نام «گروه اطلاعات جنگی» براساس ویدئوهای مربوط به حمله به این نتیجه رسیده است. او این ادعا را در گزارشی که در کانال یوتیوب مایکل ناکی، یک روزنامه‌نگار روس، مطرح کرد.

روسلان لویو و مایکل ناکی که خارج از روسیه هستند، ماه گذشته به جرم «انتشار اخبار جعلی» در مورد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین غیاباً به ۱۱ سال زندان محکوم شدند. همزمان مرکز پژوهشی «گروه اطلاعات جنگی» نیز از سوی روسیه یک گروه «نامطلوب» اعلام شد.

مقامات دولت اوکراین تاکنون به گزارش تحلیلی روسلان لویو واکنش نشان نداده‌اند.

دولت اوکراین در هفته­‌های اخیر انتقاد رسانه‌های غربی از کندی ضد­حملات این کشور را که از ماه ژوئن آغاز شد رد کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در پیام ویدئویی غروب پنجشنبه از سربازان ارتش اوکراین به خاطر آنچه که «نتایج بسیار بسیار مؤثر در نابود کردن اشغالگران» توصیف نمود قدردانی کرد. او افزود: «نتیجه مؤثر دقیقاً همان چیزی است که امروزه اوکراین از همه می‌خواهد».

در یک رویداد دیگر اداره امنیت فدرال روسیه روز جمعه اعلام کرد که یک مرد را به اتهام اقدام برای بمب‌گذاری در راه‌آهن ناحیه کریمه دستگیر کرده است.

این نهاد امنیتی گفت مظنون که یک مرد روس چهل‌و­چند ساله است «علاوه بر جمع­‌آوری اطلاعات در مورد حمل و نقل تجهیزات و پرسنل نظامی» مشغول تدارک بمب‌گذاری در خطوط راه آهن بوده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.