اوکراین می‌گوید مواضع خود در شرق رود دنیپر در ناحیه خرسون را مستحکم کرده است

0 4رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز دوشنبه ۲۲ آبان گفت ارتش این کشور توانسته است مواضع خود در ساحل شرقی رود دنیپر را برای انتقال نيرو و سلاح مستحکم کند.

عبور از رودخانه دنیپر در ناحیه خرسون که یکی از خطوط دفاعی مهم روسیه است اهمیت فراوانی دارد.

آندری یرموک بدون ارائه جزئیات بیشتر روز دوشنبه در سخنرانی خود در یک پژوهشکده محافظه کار در شهر واشینگتن گفت:«با وجود همه مشکلات ارتش اوکراین توانسته است مواضع خود در ساحل شرقی رود دنیپر را مستحکم کند.»

از زمان عقب نشینی ارتش روسیه از ناحیه خرسون در آبان سال گذشته، ارتش اوکراین فقط مناطق واقع در ساحل غربی رود دنیپر را در کنترل داشت. رود دنیپر به يک مانع طبیعی تبدیل شده است که از پیشروی ارتش اوکراین به عمق استان خرسون و رسیدن به سواحل دریای سیاه و شبه جزیزه کریمه جلوگیری می کند.

ارتش روسیه در یک سال گذشته خطوط دفاعی مستحکمی در شرق این رودخانه احداث کرده و از مواضع خود شهر خرسون و اطراف آن را که در ساحل غربی قرار دارند گلوله باران می کند.

ارتش اوکراین از شروع ضد‌حملات خود در اوایل تابستان امسال توانست با اعزام واحدهای کوچک به آن سوی رودخانه مواضع خود را در نزدیکی پل خرسون تحکیم کند و در هفته‌های اخیر تلاش کرده با تصرف روستاهای منطقه حضور خود در ساحل شرقی دنیپر را گسترش دهد.

پژوهشکده مطالعات جنگ در واشنگتن گفت سخنان آندری یرموک تحلیل‌های این پژوهشکده را تائید می کند که یکی از اهداف ارتش اوکراین در ضد‌حملات اخیر تمرکز روی تصرف منطقه وسیع تری در ساحل شرقی رود دنیپر بوده و هدف آن ایجاد سرپل برای اعزام نیرو و تجهیزات بیشتر به بخش‌های اشغالی استان خرسون است.

این پژوهشکده افزود که تصاویر ماهواره‌ای روز دوشنبه ۲۲ آبان نشان می دهد که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی به سوی ناحیه کرینکی در ساحل شرقی رود دنیپر هستند که در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهر خرسون قرار دارد.

وبلاگ نویسان نظامی در روسیه نیز در روزهای اخیر تشدید نبرد در این منطقه را گزارش داده‌اند.

فرماندار بخش اشغالی استان خرسون که از سوی روسیه منصوب شده است گفت ارتش اوکراین در تلاش برای عبور از رودخانه دنیپر دو گردان خود را از دست داده و می‌کوشد مواضع خود در ساحل شرقی این رودخانه را حفظ کند.

او در تلگرام نوشت که نیروهای اوکراینی در جبهه کرینکی با «جهنم سوزان» روبرو هستند و زیر بمباران و گلوله باران سنگین ارتش روسیه در حال نابودی هستند. او در بخش دیگری از پیام‌اش افرود:«سربازان روسیه تعجب می‌کنند که فرماندهان اوکراینی تا چه حد به زندگی سربازان بی‌توجه هستند و ده‌ها و صدها نفر از آنها را به کام مرگ می‌فرستند.»

ارتش روسیه در مارس ۲۰۲۲ در همان هفته‌های اول تهاجم نظامی تقریبا تمامی قلمرو استان خرسون از جمله مرکز آن شهر خرسون را تصرف کرد. برخلاف تصور موجود در آن زمان که گويا مرزهای اوکراین بسيار مستحکم هستند نیروهای روسیه که پیشروی خود را از شبه جزیره کریمه آغاز کردند تقریبا بدون هیچ مقاومتی به شهر خرسون رسيدند.

عبور از رودخانه دنیپر اگر به موفقیت بیانجامد به ارتش اوکراین امکان خواهد داد که بدون نیاز به پیشروی در استان زاپوریژیا که به شدت مین گذاری شده و روسیه در آنجا مواضع دفاعی مستحکمی ساخته است، آرایش دفاعی روسیه را از یک جناح مورد حمله قرار دهد.

در عین حال می تواند نزدیک‌ترین مسیر پیشروی به سوی شبه جزیره کریمه را بگشاید. آرمیانسک، یکی از نقاط اتصال زمینی به شبه جزیره کریمه در ۸۰ کیلومتری جنوب نقطه‌ای قرار دارد که اکنون در ساحل شرقی رود دنیپر در کنترل ارتش اوکراین است.

برخی از کارشناسان خاطرنشان می کنند که استحکامات دفاعی روسیه در این مسیر در مقایسه با سایر جبهه‌ها ضعیف تراست.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.