اوکراین یک سلاح دوربرد تولید کرده است

0 5ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، روز پنجشنبه ۹ شهریور گفت این کشور سلاحی تولید کرده است که برد آن ۷۰۰ کیلومتر است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که به نظر می‌رسد اشاره آقای زلنسکی به حمله روز چهارشنبه به یک فرودگاه نظامی در شمال غربی روسیه باشد.

رئیس جمهور اوکراین بدون ارائه جزئیات بیشتر در شبکه تلگرام گفت که این سلاح را وزارت صنایع استراتژیک اوکراین تولید کرده است.

روز چهارشنبه یکی از فرودگاه‌­های روسیه در جوار مرز با استونی و لتونی هدف حملات پهپادی پیاپی قرار گرفت که حدود چهار ساعت طول کشید. به گزارش رسانه‌­های روسیه در این حملات چهار فروند هواپیمای ترابری نظامی «ایلیوشین ایل-۷۶» آسیب دیدند.

این فرودگاه در ناحیه پسکوف روسیه واقع شده و با مرزهای شمالی اوکراین حدود ۷۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

برخی از گزارش‌ها حاکی است که در حملات پهپادی روز گذشته، روی هم رفته شش نقطه در عمق خاک روسیه هدف قرار گرفتند.

دولت و مقامات اوکراین به طور مستقیم مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته‌اند. سخنان روز پنجشنبه ولودیمیر زلنسکی آشکارترین نشانه از انجام این حملات پهپادی توسط اوکراین است.

خبرگزاری‌­های بین‌المللی نیز تاکنون نتوانسته‌­اند مشخص کنند که این پهپادها از خاک روسیه و یا خاک اوکراین ارسال شده‌اند.

به گفته وزارت حمل و نقل روسیه، بر اثر حملات پهپادی روز چهارشنبه، فرودگاه پسکوف مدتی تعطیل شده بود اما از روز پنجشنبه فعالیت عادی خود را از سر گرفته است.

در پی رهگیری یک پهپاد دیگر در آسمان حومه مسکو، پروازها در فرودگاه­‌های اطراف این شهر به مدت چند ساعت متوقف شد.

در یک رویداد دیگر، خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش داد که ماموران نهادهای امنیتی روسیه، روز چهارشنبه در ناحیه بریانسک، واقع در غرب این کشور، دو عضو یک «گروه خرابکاری اوکراینی» را کشته و پنج نفر از اعضای این گروه را دستگیر کرده‌اند.

حملات پهپادی به عمق خاک روسیه و خرابکاری در آن سوی مرزهای دو کشور یکی از استراتژی­‌های دولت اوکراین برای افزایش فشار داخلی سیاسی و نظامی بر کرملین است.

پژوهشکده «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، روز چهارشنبه با انتشار گزارشی گفت: «هدف اوکراین تضعیف روحیه مردم و سربازان روسیه و افزایش فشار بر فرماندهان نظامی است.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.