اگر حکم جلب دونالد ترامپ صادر شود دستگیری او به چه شکل خواهد بود؟

0 18


Trump in Nebraska in 2022

منبع تصویر، Getty Images

رسانه‌های آمریکا روزهای اول بهار ۲۰۲۳ را با لحظه‌شماری برای اعلام رای هیات منصفه درباره پرونده دونالد ترامپ در نیویورک آغاز کردند.

انتظاری که گفته می‌شود ممکن است همین امروز – چهارشنبه دوم فروردین – به سرانجام برسد و یا تا اوایل هفته آینده طول بکشد؛ بسته به این که این هیات درخواست احضار و استماع شاهدان دیگری را ارایه کند و یا به جمع‌بندی نهایی برسد.

جمع‌بندی درباره این است که آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، باید رسما به علت پنهان‌کاری در اسناد مالی و پرداخت حق السکوت به یک هنرپیشه فیلم‌های پورن، بازداشت و محاکمه بشود یا خیر.

اگر چه احتمال این که آقای ترامپ در بازداشت نگهداری شود تقریبا صفر است اما همین که او ناچار شود از محل اقامت فعلی‌اش در فلوریدا به دفتر پلیس و دادگاه در نیویورک برود و مانند مظنونان از او انگشت‌نگاری و عکس گرفته شود و بعد تا روز دادگاه با اجازه قاضی به خانه بازگردد، سناریویی است که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا برای یک رئیس جمهور روی خواهد داد و به همین علت هم سر تیتر خبرهای این کشور در هفته جاری بوده است.

به همین علت هم در زیر ماجرای این پرونده و سناریوهایی که ممکن است هر لحظه در قالب «خبر فوری» روی صفحه تلویزیون شاهد آن باشیم، توضیح داده شده است.

اتهام دونالد ترامپ چیست؟

در سال ۲۰۱۶ و همزمان با اعلام نامزدی دونالد ترامپ برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آن سال، استورمی دانیلز، ستاره فیلم‌های پورن در آمریکا، سراغ رسانه‌ها رفت و به آنها پیشنهاد داد که در ازای مبلغی قابل توجه، حاضر است جزییات ماجرایی را فاش کند که او «رابطه و همبستری» با دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۶ خوانده بود.

در آن زمان مایکل کوهن، وکیل و مباشر دونالد ترامپ با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار از جیب خود به خانم دانیلز، او را متقاعد و متعهد کرد که سکوت کند.

تا اینجای کار اتفاق غیرقانونی روی نداده بود اما وقتی دونالد ترامپ بنا داشت ۱۳۰ هزار دلار را به مایکل کوهن پرداخت کند، در مدارک مالی خود آن را «هزینه وکالت» نامید و حالا دادستان‌ها می‌گویند این کار آقای ترامپ، مدرک‌سازی و دستکاری مدارک مالی بنگاه تجاری او بوده، که بنابر قوانین ایالت نیویورک، کج‌روی از قانون است هر چند یک جرم جدی مانند کلاهبرداری و اینها نیست.

علاوه بر این دادستان‌ها که به عنوان مدعی‌العموم مقابل آقای ترامپ ایستاده‌اند می‌گویند این کج‌روی می‌تواند مصداق تخلف در قوانین انتخاباتی ایالت نیویورک هم محسوب شود چرا که به این ترتیب آقای ترامپ با پرداخت این حق السکوت تلاش کرده رای‌دهندگان را از آگاهی نسبت به رابطه خود با استورمی دانیلز دور نگه دارد.

اینجاست که دادستان‌ها می‌گویند تلاش برای پنهان نگه‌داشتن اسناد حسابداری که به جای «حق السکوت» نام «حق الزحمه وکالت» وانمود شده، یک جرم جدی است که می‌تواند با حکم جلب و مجازات جدی همراه شود.

با این حال اکثر کارشناسان حقوقی و حتی آنهایی که موافق محاکمه دونالد ترامپ هستند، قبول دارند که این پرونده و اتهامات مطرح شده در آن یک پرونده بزرگ و متقن نیست.

همزمان رویه و سابقه قضایی خیلی محدودی هم در این زمینه وجود دارد و در گذشته تلاش‌های قضایی برای محکوم کردن سیاست‌مداران به اتهام قصور در جدا نگه داشتن امور مالی شخصی و هزینه‌های ستاد انتخاباتی و کارهای سیاسی، اغلب به جایی نرسیده است.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

روز دوشنبه پلیس در محوطه بیرونی دادگاه منهتن نیویورک موانع فلزی برپا کرد و منابع اطلاعاتی و پلیس از احتمال ناآرامی در پی اعلام نظر هیات منصفه خبر دادند

آیا آقای ترامپ رسما متهم خواهد شد؟

تصمیم نهایی درباره این که اتهامات علیه آقای ترامپ به انجام تشریفات رسمی حکم جلب و حضور در برابر قاضی منجر شود در محدوده اختیارات الوین برگ، دادستان کل شهر نیویورک است.

او بود که تقاضای تشکیل هیات منصفه با هدف تحقیق درباره این پرونده و مدارک و اسناد جمع آوری شده درباره آن را طرح کرد.

اتفاقا به همین علت هم «دشمنان دانه‌درشت فراوانی» دست و پا کرده که این روزها آقای برگ را متهم به دخیل کردن انگیزه‌های سیاسی در پشت این تحقیقات قضایی کرده‌اند. حتی یک سناتور سرشناس جمهوری‌خواه، رند پال، خواستار زندانی کردن دادستان کل شهر نیویورک شده است.

اما الوین برگ و تیم دادستان‌های او می‌گویند تحقیقات چند ساله آنها به جایی رسیده که متقاعدشان کرده به اندازه کافی ادله برای جلو بردن پرونده و تشکیل هیات منصفه اولیه وجود دارد و اکنون این مدارک در مقابل اعضای این هیات است که با بررسی آنها و احضار و استماع شاهدان تصمیم بگیرد آیا دونالد ترامپ بر اساس قوانین نیویورک مستحق پیگرد قانونی است یا خیر.

هفته گذشته، وکلای آقای ترامپ گفتند که رئیس جمهوری سابق آمریکا موافقت کرده که در برابر هیات منصفه حاضر شود. از نظر کارشناسان این یک نشانه مهم بود که گواه بر این داشت که بررسی پرونده به مراحل نهایی رسیده است و اعضای هیات به صدور رای خود نزدیک شده‌اند.

همزمان نشانه‌های دیگری هم درباره نزدیک بودن نهایی شدن حکم هیات منصفه نیویورک وجود دارد. مانند احضار مایکل کوهن و وکیل او برای شهادت در برابر این هیات.

یا حضور یکی از وکلای شاخص آقای ترامپ در روز دوشنبه در برابر دادستانی نیویورک که به خبرنگاران گفت اعضای هیات منصفه نباید به مایکل کوهن و اظهارات او اعتماد کنند چرا که آقای کوهن خود به علت دروغ‌گویی به کنگره زندانی شده است.

نشانه بارز دیگر هم اظهارات خود آقای ترامپ بود که به هوادارنش گفته بود انتظار دارد همین روزها بازداشت شود و از آنها خواسته بود با اعتراضات خیابانی به این موضوع که به گفته او «با انگیزه‌های سیاسی» در حال شکل‌گیری است، واکنش نشان دهند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حامیان ترامپ در اعتراض به این پرونده در برابر مجموعه ویلایی او در فلوریدا تجمع کرده‌اند اما اعتراضات بزرگی در پی درخواست آقای ترامپ، هنوز گزارش نشده است

اگر حکم جلب صادر شود چگونه با دونالد ترامپ رفتار خواهد شد؟

اگر الوین برگ، دادستان شهر نیویورک، پس از چراغ سبز هیات منصفه مبنی بر جدی بودن کج‌روی دونالد ترامپ، تصمیم به پیگرد قانونی و صدور حکم جلب برای رئیس جمهوری سابق آمریکا بگیرد (که این در تاریخ ایالات متحده بی‌سابقه است)، آن گاه آقای ترامپ که گفته خود را تسلیم قانون خواهد کرد، باید از اقامتگاه خود در فلوریدا به نیویورک برود و تشریفات رسمی بازداشت او به جا آورده شود.

به محض قطعی شدن رای هیات منصفه، انتظار می‌رود خبر صدور حکم جلب را یا دفتر دادستان نیویورک یا وکلای دونالد ترامپ اعلام کنند.

جزییات این حکم جلب معمولا تا زمانی که قاضی آن را قرائت نکرده باشد، از سوی نهاد رسمی (دادستانی نیویورک) منتشر نخواهد شد.

یعنی بعد از صدور حکم و اعلام آن به تیم وکلای دونالد ترامپ، او باید به نیویورک بیاید، آنجا رسما از او انگشت‌نگاری و عکس‌برداری خواهد شد و (به طور معمول) با دستنبد به محضر قاضی برده خواهد شد تا در دادگاه تفهیم اتهام شود.

این که چنین روندی مو به مو درباره رئیس‌جمهوری سابق آمریکا صادر شود، هنوز معلوم نیست چرا که چنین چیزی در این کشور تاکنون سابقه نداشته که بتوان با استناد به آن از تشریفات اداری آن سخن گفت.

همزمان نگرانی‌های امنیتی و این که حضور دونالد ترامپ در نیویورک ممکن است باعث ناآرامی و خشونت در سطح کشور شود، ممکن است موجب شود دادستان و قاضی رویه دیگری را در پیش بگیرند.

ضمن این که ماهیت اتهامات علیه آقای ترامپ هم نه «همراه با خشونت» است و نه به حدی جدی است که بتوان متهم را مستحق اجرای چنین روند پر سر و صدایی دانست.

آن طور که وکلای آقای ترامپ گفته‌اند در صورت صدور حکم جلب، او با جت شخصی خود از فلوریدا به نیویورک سفر خواهد کرد و از فرودگاه با خودروی شخصی و در حالی که افسران سرویس مخفی و وکلا او را همراهی می‌کنند به ساختمان دادگاه در منطقه منهتن نیویورک خواهد رفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ رابطه و همبستری با استورمی دانیلز را انکار کرده است

اگر دونالد ترامپ محکوم شود آیا همچنان نامزد انتخابات ۲۰۲۴ خواهد ماند؟

اگر چه بخش بزرگی از مردم آمریکا معتقدند که در صورت مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ او نباید دیگر وارد کاخ‌سفید شود، اما در حقیقت هیچ قانونی در ایالات متحده وجود ندارد که یک فرد محکوم شده در دادگاه را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری منع کند و حتی مانع از آن شود که از پشت میله‌های زندان پست ریاست‌جمهوری را در دست بگیرد.

با این حال، انتظار می‌رود نتیجه این پرونده قضایی هر چه که باشد، بر سرنوشت نامزدی آقای ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ تاثیر مستقیمی بگذارد؛ این تاثیر می‌تواند رویگردانی از او و یا جلب حمایت بیشتر باشد.

سرنوشت این پرونده قضایی همچنین ممکن است به شکاف سیاسی در جامعه آمریکا آن هم در بحبوحه انتخابات دامن بزند. چرا که حامیان آقای ترامپ مدعی‌اند که مخالفان رئیس‌جمهوری سابق از نظام قضایی به عنوان سلاحی برای شکست او در رقابت‌های سیاسی استفاده می‌کنند.

در مقابل، حامیان محکومیت دونالد ترامپ می‌گویند «هیچ کس فراتر از قانون نیست» و اتفاقا «اجرای عدالت» در این پرونده می‌تواند متضمن سلامت دستگاه قضایی، نظام حکومتی و مردمسالاری در ایالات متحده شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.