ایرادهای شورای نگهبان از بودجه سال آینده (۱۴۰۲) چه بود؟

0 6


بودجه

منبع تصویر، IRNA

شورای نگهبان ایران از مواردی در لایحه بودجه سال آینده (۱۴۰۲) که مجلس شورای اسلامی به این نهاد ارسال کرده بود، ایراد گرفته و آن را تائید نکرده است. همزمان نمایندگان مجلس هم امروز بررسی این موارد را برای رفع ایرادات آغاز کرده‌اند. شورای نگهبان هفته پیش بررسی این لایحه را شروع کرد.

سخنگوی شورای نگهبان برخی از این «ایرادات» را در یک نشست خبری اعلام کرده است؛ از جمله مالیات خانه‌های به ارزش بالای ۲۰ میلیارد تومان و همچنین تبصره‌ای مربوط به منشا سهم صندوق توسعه ملی و میزان افزایش آن نسبت به قانون بودجه سال پیش بود که «مغایر قانون اساسی» شناخته شده است. پیش از این سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت ۴۰ درصد بود که مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان آن را به ۴۲ درصد افزایش داده است.

از دیگر موارد مورد اشکال شورای نگهبان لغو معافیت مالیاتی موسسات آموزشی و کمک آموزشی بود که شورای نگهبان آن را دارای «ابهام» دانسته است. مجلس شورای اسلامی در لایحه پیشنهادی خود معافیت‌های مالیاتی تمامی اینگونه موسسات از جمله موسسات کنکور دانشگاه‌ها شامل کنکور سراسری و کنکورهای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) و انتشارات کمک آموزشی را لغو کرده بود.

همچنین طرح حمایت از سهامداران خرد از موارد دارای ایراد بود که شورای نگهبان آن را تائید نکرده است. مجلس پیشتر در لایحه بودجه سال آینده به وزارت اقتصاد اجازه داده بود «به منظور حمایت از سهامداران خرد در برابر مخاطرات بازار سرمایه» تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان از سهام دولت در شرکت‌ها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.