ایران‌چک‌های ۲۰۰ هزار تومانی هم‌زمان با افزایش قیمت‌ها رسماً وارد بازار شد

0 4در آستانه نوروز و هم‌زمان با گزارش‌ها از ادامۀ افزایش شدید قیمت‌ها به‌ویژه در سال آینده، بانک مرکزی ایران از ورود چک‌‌پول‌های ۲۰۰ هزار تومانی به بازار گردش پول خبر داد.

خبرگزاری صداوسیما روز شنبه ۲۷ اسفند گزارش داد که بانک مرکزی ایران‌چک ۲۰۰ هزار تومانی را با طرح سد کارون و رنگ آبی و با تاریخ انتشار ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ رونمایی کرده است.

پیش از این، ایران‌چک‌های ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی در چند طرح مختلف منتشر و وارد بازار ایران شده است.

اما اعتمادآنلاین گزارش داد که این چک‌پول‌ها در حالی رونمایی شده که در تصاویر مختلف منتشرشده از آن، امضای محمود بهمنی یا طهماسب مظاهری، دو رئیس پیشین بانک مرکزی، دیده می‌شود.

این وب‌سایت خبری نوشت: «در نسخه‌ای که به‌عنوان نمونه روی وب‌سایت بانک مرکزی قرار گرفته، امضای محمود بهمنی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی، به چشم می‌خورد و خبری از امضای وزیر وقت اقتصاد نیز روی آن نیست.»

آقای بهمنی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ رئیس کل بانک مرکزی ایران بود.

در عکس‌های دیگری که برخی خبرگزاری‌ها منتشر کرده‌اند نیز امضای طهماسب مظاهری روی این اسکناس‌ها دیده می‌شود.

آقای مظاهری نیز در دولت محمود احمدی‌نژاد، در فاصله سال‌های ۸۶ تا ۸۷، به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی مسئولیت داشت.

بر این اساس، اگر این چک‌پول در سال ۱۳۸۶ به چاپ رسیده باشد، «در زمان چاپ ارزشی برابر با ۲۱۴ دلار داشته و حالا که روانۀ بازار شده ارزش آن حدود ۴ دلار است».

خبر انتشار چک‌پول‌های ۲۰۰ هزار تومانی در حالی است که ارزش پول ملی ایران در ماه‌های گذشته شدیداً افت کرده و از ابتدای امسال حدود نیمی از ارزش خود را از دست داده است. قیمت دلار نیز برای مدتی از مرز ۶۰ هزار تومان هم عبور کرد، هرچند اکنون قیمت آن در کانال ۴۷ هزار تومان قرار دارد.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی همچنین از ۲۱ اسفند معادل ۷۰۰ میلیارد تومان در تهران و ۹۰۰ میلیارد تومان در دیگر استان‌های کشور اسکناس نو توزیع کرده است.

نرخ تورم سالانه ایران به بالای ۴۰ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود با توجه به سقوط چشمگیر ارزش ریال و ادامه رشد افسارگسیختۀ نقدینگی، تورم در سال آینده نیز کماکان بالای ۴۰ درصد باقی بماند.

همچنین بر اساس خبرهایی که در روزهای اخیر منتشر شده، کارشناسان و رسانه‌ها نسبت به افزایش شدید تورم در سال آینده هشدار داده‌اند.

منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ و نقل وزارت صمت، پیشتر در جمع خبرنگاران گفته است: «با احتساب تورم موجود در کشور، احتمالاً قیمت خودروها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته باشد.»

هرچند این اظهارات بعدا از سوی این وزارتخانه تکذیب شد، اما روزنامه اعتماد هشدار داد که افزایش تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو یعنی افزایش تورم به همین مقدار در سال آینده.

بر اساس گزارش رسمی وزارت کار، در حال حاضر یک‌سوم جمعیت کشور زیر خط فقر مطلق هستند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.