ایران بزرگترین مجتمع پالایشگاهی ونزوئلا را تعمیر می‌کند

0 13خبرگزاری رویترز به نقل از «چهار منبع آگاه» خبر داد که ایران در هفته‌های آینده بازسازی بزرگ‌ترین پالایشگاه ونزوئلا را آغاز خواهد کرد.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۱۴ بهمن، ورود ایران به تعمیر پالایشگاه پاراگوانا در غرب ونزوئلا بر اساس قراردادی میان شرکت‌های دولتی نفت دو کشور است که انتظار می‌رود به زودی امضاء شود. ایران با این طرح ۴۶۰ میلیون یورو کسب خواهد کرد.

از سوی ایران، شرکت ملی پالایش و پخش نفت که زیرمجموعه شرکت دولتی نفت است، و از سوی ونزوئلا، شرکت نفت دولتی پترولئوس د ونزوئلا، مذاکرات قرارداد را انجام دادند.

در آستانه امضای قرارداد، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه وارد کاراکاس شد و با طارق العیسامی، وزیر نفت و معاون اقتصادی رئیس جمهور کشور میزبان، دیدار کرد.

ونزوئلا برای تعمیر و نوسازی پالایشگاه‌های خود در نتیجه تحریم‌های آمریکایی که سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را نیز از سرمایه‌گذاری در این کشور هراسان کرده، به دوست نزدیکش در غرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران، روی آورده است.

ونزوئلا به دلیل خوابیدن یا فعال بودن تنها بخشی از پالایشگاه‌هایش نمی‌تواند بنزین و گازوئیل کافی در دسترس مصرف‌کنندگان بگذارد. مردم این کشور در سال‌های گذشته روزانه ساعت‌ها در صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها معطل شده‌اند.

بحران این کشور آمریکای لاتین در حالی ادامه یافته که خود ذخایر عظیم نفتی دارد.

به نوشته رویترز، قرار است که حدود ۴۰۰ مهندس و تکنیسین ایرانی همراه با یک هزار تا یک هزار و پانصد نیروی فنی ونزوئلایی پروژه تعمیر و بازسازی پالایشگاه پاراگونا را در یک برنامه سریع ۱۰۰ روزه انجام دهند تا با ظرفیت کامل ۹۵۵ هزار بشکه‌ای در روز دوباره فعال شود.

مقامات ونزوئلا متعهد شده‌اند که مسکن و وسایل نقلیه برای صدها نیروی فنی کار ایرانی را تامین کنند.

ایران پیش از این نیز پروژه تعمیرات و نوسازی یک پالایشگاه دیگر ونزوئلا را در قراردادی به ارزش ۱۱۰ میلیون یورو آغاز کرد، که کماکان ادامه دارد.

آن پالایشگاه، کوچکترین تصفیه‌خانه نفتی در ال‌پالیتو در مرکز ونزوئلا است که انتظار می‌رود ۱۴۶ هزار بشکه را در روز پالایش کند.

به نوشته رویترز، ایران در چارچوب تقویت روابط با دولت کاراکاس، متعهد شده که قطعات، مواد خام و فنآوری را نیز برای شبکه پالایشگاهی این کشور تامین کند. این شبکه به پالایش دست‌کم ۱.۳ میلیون بشکه در روز نیاز دارد.

شرکت دولتی نفت ونزوئلا یک پالایشگاه بزرگ در آمریکا دارد اما بنزین تولیدی در آن اجازه انتقال به ونزوئلا را ندارد. از سوی دیگر، منتقدان داخلی در ونزوئلا سیاست‌های اشتباه دولت‌های این کشور را سبب این وضعیت می‌دانند.

جمهوری اسلامی ایران در زمان دولت حسن روحانی در بهار سال ۱۳۹۹ برای کمک به ونزوئلا، که شریک راهبردی ایران است، پنج نفتکش حامل بنزین و مواد پالایشی را راهی ونزوئلا کرد.

آن اقدام به عنوان پاسخ ایران به یک لطف رئیس جمهور پیشین ونزوئلا، هوگو چاوز، در ارسال کشتی‌های حامل بنزین به ایران، بعد از تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران، بود.

اما وزارت خزانه‌داری آمریکا ناخدای هر پنج کشتی ایرانی را به فهرست تحریم‌هایش اضافه کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.