ایران تولید اورانیوم غنی‌شده در سطح نزدیک به استفاده برای مقاصد نظامی را کاهش داده است

0 14روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» روز جمعه ۱۹ مرداد در گزارشی نوشت که ایران تولید اورانیوم غنی‌شده در سطح نزدیک به استفاده برای مقاصد نظامی را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.

در این گزارش به نقل از منابع خبری این روزنامه آمده که حتی برخی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در روند رقیق‌سازی قرار گرفته است.

این گزارش یک روز پس از خبر توافق جمهوری اسلامی ایران و آمریکا منتشر می‌شود. توافقی که یک طرف آن آزادی شهروندان ایرانی- آمریکایی زندانی در ایران است و در مقابل رفعِ انسداد از برخی درآمدهای نفتی تهران که در کره جنوبی بلوکه شده است.

بنا بر گزارش «وال استریت جورنال»، این اقدام تهران می‌تواند سطح تنش‌ها با ایالات متحده را کاهش داده و اجازه می‌دهد که مذاکرات گسترده‌تر بر سر برنامه مناقشه‌برانگیز هسته‌ای ایران دوباره به جریان بیفتد.

این روزنامه می‌افزاید که هر چقدر ایران میزان کمتری اورانیوم با غنای بالا ذخیره کند، مواد خام بالقوه کمتری در اختیار خواهد داشت تا با استفاده از آن سلاح هسته‌ای بسازد.

بر اساس گزارش یاد شده، مقام‌های ایالات متحده و اروپایی گفته‌اند که اگر ایران در طول تابستان تنش‌ها را کاهش دهد، آنها در ادامه سال آماده انجام گفتگوهای گسترده‌تر از جمله بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی هستند.

وال استریت جورنال می‌افزاید دولت بایدن امیدوار است که از هرگونه بحران جدی با تهران در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ایالات متحده پرهیز کند.

به نوشته این روزنامه، منتقدان در واشینگتن و دیگر نقاط می‌گویند که ایالات متحده در حال آماده شدن برای اعطای جایزه به ایران به‌دلیل گروگانگیری شهروندان آمریکایی و توقف جزئی در فعالیت هسته‌ای آن است، حال آن‌که تهران به تهدیدات منطقه‌ای خود افزوده است و به روسیه در تهاجم آن به اوکراین کمک تسلیحاتی می‌دهد.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت ۹۷ که دولت وقت آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌ها را بازگردان، به شکل گسترده‌ای برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده است.

ایران در این فاصله اقدام به غنی‌سازی ۶۰ درصدی کرده است که به گفته مقام‌های آمریکایی می‌تواند ظرف دو هفته به مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای تبدیل شود.

دولت بایدن هنگام به دست گرفتن قدرت در ژانویه ۲۰۲۰ از تمایل خود برای احیای توافق هسته‌ای با ایران خبر داد اما مذاکرات در این زمینه به‌دلیل درخواست‌های غیرمترقبه تهران، پارسال به شکست انجامید.

وال استریت جورنال به نقل از منابع خود نوشته که ایران در هفته‌های اخیر مقدار اندکی از ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد خود را رقیق‌سازی کرده و در عین حال میزان این نوع غنی‌سازی را کاهش داده است.

این روزنامه در عین حال اذعان کرده که اقدام ایران در کاهش میزان غنی‌سازی می‌تواند دلایل فنی داشته باشد، از جمله انجام تعمیرات در یکی از دو تاسیسات هسته‌ای خود، اما رقیق‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد می‌تواند تصمیمی عامدانه باشد.

انتظار می‌رود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواخر ماه اوت یا اوایل سپتامبر گزارش جدیدی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کند.

بر اساس گزارش وال استریت جورنال و رادیو فردا/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.