ایران دو نفتکش یونانی را آزاد کرد؛ نفتکش ايرانی هم رفع توقیف شد

0 9وزارت کشتیرانی یونان روز چهارشنبه ۲۵ آبان اعلام کرد که ایران دو نفتکش حامل پرچم این کشور را که اردیبهشت ماه در خلیج فارس توقف کرده بود آزاد کرده است.

آزادی این نفتکش‌ها در پی چند ماه کشمکش دیپلماتیک روی می‌دهد که مناسبات تهران و آتن را تیره کرد. ایران نفتکش‌های یونانی را در واکنش به مصادره محموله نفت یک نفتکش خود در نزدیکی سواحل یونان توسط آمریکا توقیف کرده بود.

وزارت کشتیرانی یونان در بیانیه‌ای گفت: «توافق نهایی در مورد آزادی نفتکش‌ها امروز در تهران صورت گرفت.»

اطلاعات ردگیری شناورهای تجاری نشان می‌دهد که این دو نفتکش به نام‌های «دلتا پوسیدون» و «پرودنت واریر» سواحل ایران را ترک کرده‌اند.

شرکت کشتی‌رانی «دلتا تانکرز» روز چهارشنبه در بیانیه‌ای آزاد شدن نفتکش خود را تایید کرد و افزود که این شناور قبل از بازگشت به یونان برای بازرسی‌های فنی به بندر فجیره در امارات خواهد رفت.

این بیانیه می‌افزاید: «این خبر بسیار خوبی است و ما از همه کسانی که در آزادی شناور ما دخیل بوده‌اند قدردانی می‌کنیم. حال خدمه کشتی خوب است و از بازگشت به خانه پس از ماه‌ها خوشحالند.»

شرکت کشتی‌رانی «پولمبروز» مالک نفتکش «پرودنت واریر» نیز اعلام کرد که این شناور عازم بندر خور فکان در امارات است و توانسته ۱۷ نفر از مجموع ۲۴ خدمه یونانی و فیلیپینی این کشتی را مرخص و با خدمه جدید جایگزین کند.

خلیج فارس و دریای عمان از چند سال پیش به عرصه جدیدی از تقابل و رویارویی‌های منطقه‌ای ایران بدل شده است و هنوز برای کشتی‌رانی منطقه کاملا امنی تلقی نمی‌شود.

یک شرکت کشتی‌رانی اسرائیلی به نام «ایسترن پاسيفیک» روز چهارشنبه گفت یک نفتکش متعلق به این شرکت روز سه‌شنبه در نزدیکی سواحل عمان مورد حمله قرار گرفته و بخشی از بدنه آن آسیب دیده است. مقامات اسرائیلی گفت ایران را عامل این حمله دانسته‌اند.

وزارت خارجه ایران هم روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای آزادی دو نفتکش یونانی را تایید کرد و افزود که نفتکش ایرانی نیز که در آب‌های یونان توقیف شده بود آن کشور را ترک کرده است.

این بیانیه افزود که براساس یادداشت تفاهمی که بین ایران و یونان امضا شده است دو کشور اقدامات ضروری برای بهبود امنیت کشتی‌رانی را انجام خواهند دارد.

دولت یونان در ماه فروردین و در پی درخواست دولت آمریکا که بر اساس تحریم‌های واشنگتن علیه ایران تنظیم شده بود، نفتکش «لانا» که با پرچم ایران در تردد بود و محموله نفت آن را در نزدیکی سواحل جزیره اویا (ائوبویا) در دریای اژه توقیف کرد. آمریکا سپس بخشی از محموله نفت این نفتکش را مصادره کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران در واکنش به این اقدام دو نفتکش یونانی را توقیف و آنها را به سواحل ایران منتقل کرد. حکومت ایران در مورد «واکنش‌های تلافی جویانه» به یونان هشدار داده بود.

اطلاعات ردگیری کشتی‌های تجاری نشان می‌دهد که نفتکش ایرانی «لانا» که قبلا با نام «پگاس» ثبت شده بود سواحل یونان را ترک کرده و احتمال دارد که مقصد آن استانبول باشد.

یک مقام یونانی گفت بخشی از توافق دو طرف این بود که هر سه نفتکش همزمان و در یک روز آزاد شوند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.