ایران غنی‌سازی اورانیوم را تشدید می‌کند

0 45



آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه که خبرگزاری رویترز به آن دست یافته است، عنوان کرد که ایران همچنان برنامه خود برای تشدید غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته در نیروگاه نطنز را پیش می‌برد و حتی قصد دارد از آن نیز فراتر رود.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود نوشته است، سومین خوشه یا سه آبشار سانترفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ که اخیرا در مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نطنز نصب شده‌اند، اکنون در حال فعالیت هستند.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین می‌گوید، ایران به این نهاد اطلاع داده است که قصد دارد سه آبشار سانتریفیوژ آی‌آر-۲ام نیز به ۱۲ آبشاری که هم‌اکنون آنجا دارد، اضافه کند.

این گزارش می‌افزاید، یک آبشار سانتریفیوژ آی‌آر-۴ و و شش سانتریفیوژ آی‌آر-۲ام که تا روز ۹ شهریور امسال، زمان آخرین بازدید ذکرشده در گزارش فصلی آژانس، هنوز تکمیل نشده بود، اکنون کاملا نصب شده‌اند اما هنوز برای غنی‌سازی اورانیوم از آنها استفاده نشده است.

ایران به دنبال اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در لغو یکجانبه توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران، به تدریج از تعهدات هسته‌ای خود عدول کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۴ مهر گفته بود، این نهاد در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران صرفا مقاصد صلح‌آمیز دارد.

ایران از زمستان سال ۱۳۹۹ دسترسی آژانس به دوربین‌های مدار بسته نصب شده در تاسیسات هسته‌ایش را متوقف و همکاری‌ها با این نهاد بین‌المللی را محدود کرده است.

خودداری تهران از شفاف‌سازی پیرامون کشف آثار ذرات اورانیوم در سه سایت اعلام نشده خود نیز به اختلافات میان ایران و آژانس دامن زده است. ایران احیای برجام را به بسته شدن پرونده این سایت‌ها گره زده است، اما آژانس و اعضای اروپایی برجام همراه با آمریکا آن را رد کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن



Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.