ایران نفتکش توقیف‌‌شده را فوراً آزاد کند

0 9یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه درباره اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف یک نفتکش دیگر در آبهای بین‌المللی خلیج فارس، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که ایالات متحده همصدا با جامعه بین‌المللی خواستار رفع توقیف فوری این کشتی و خدمه آن است.

این سخنگو ادامه داد: «اقدامات ایران مغایر با قوانین بین‌المللی و مخل امنیت و ثبات منطقه است و تداوم آزار و اذیت کشتی‌ها و مداخله ایران در حقوق کشتیرانی در آب‌های منطقه، غیرقابل توجیه، غیرمسئولانه و تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است.»

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» بامداد چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای به همراه تصاویر ضبط شده، از توقیف یک نفتکش با پرچم پاناما در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

بر اساس این بیانیه، تانکر «نیووی» اوایل بامداد چهارشنبه، سیزدهم اردیبهشت، هنگام عبور از تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

به گفته سنتکام، قایق‌های تندروی سپاه این نفتکش را وادار به تغییر مسیر و حرکت به سمت آب‌های ساحلی ایران در منطقه بندر عباس کردند.

این دومین بار طی چند روز اخیر است که جمهوری اسلامی اقدام به توقیف یک نفتکش کرده است.

حدود یک هفته پیش ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد دریای عمان خبر داده بود؛ اقدامی که ایالات متحده آن را مغایر قوانین بین‌المللی و برهم زننده امنیت و ثبات منطقه می‌داند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.