بازداشت الهام افکاری به اتهام همکاری با «شبکه‌های معاند»؛ «همسر و دخترش آزاد شدند»

0 9برادر الهام افکاری عصر پنجشنبه ۱۹ آبان خبر داد که همسر و دختر سه ساله خواهرش آزاد شده‌اند ولی نیروهای امنیتی، الهام را به «پلاک ۱۰۰» اداره اطلاعات شیراز منتقل کرده و او در آن‌جا بازداشت است.

سعید افکاری این خبر را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.

ساعاتی پیش از این، رسانه‌های جمهوری اسلامی خبر دادند که الهام افکاری توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت شده است. همسر و دختر سه ساله او نیز بازداشت شده بودند که به گفته برادرش، اکنون آزاد هستند.

رسانه‌های وابسته به حکومت ادعا کرده‌اند که خانم افکاری از «عوامل اصلی شبکه ایران‌ اینترنشنال» در داخل ایران بوده و در اعتراضات اخیر «نقش داشته است».

آن‌ها مدعی شده‌اند که خانم افکاری «حین فرار از کشور» دستگیر شده، ولی حساب توئيتری «۱۵۰۰ تصویر» می‌گوید که او در شیراز بازداشت شده است.

الهام افکاری برادر نوید، کشتی‌گیر ملی‌پوش است که در شهریور ۱۳۹۹ به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ اعدام شد؛ اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر از اعتراف دروغ شده است.

«ارتباط با مدیران برخی شبکه‌های معاند و چهره‌های مخالف نظام» نیز از اتهام‌هایی است که علیه الهام افکاری مطرح شده است.

بازداشت خواهر نوید افکاری و اتهام «همکاری» او با شبکه ایران اینترنشنال در حالی است که وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در هفته جاری، این شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا را یک «سازمان تروریستی» اعلام کرد.

اسماعیل خطیب همچنین گفته بود که «عوامل و مرتبطین با آن تحت تعقیب خواهند بود».

شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» پیشتر از تهدید سپاه پاسداران علیه دو خبرنگار خود و خانواده‌های آن‌ها خبر داده بود.

یحیی رحیم‌صفوی، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز پنجشنبه بدون اشاره به نام عربستان گفت: «برخی کشورهای بدبخت حاشیه جنوبی خلیج فارس که حاضر نیستم نام آن‌ها را ببرم بدانند باید بین رسانه‌های‌شان و امنیت‌شان یکی را انتخاب کنند و بدانند اگر در ایران دخالت کنند تاوان آن را می پردازند».

شبکه «ایران اینترنشنال» از پنج سال پیش که کار خود را در لندن آغاز کرد، همواره در تیررس حملات رسانه‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی بوده است. با وجود این، از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در بیش از ۵۰ روز گذشته، حملات آن‌ها علیه رسانه تشدید شده است.

جمهوری اسلامی از این شبکه به عنوان رسانه وابسته به عربستان سعودی نام می‌برد، اما این شبکه در بیانیه روز دوشنبه خود گفت که «یک شبکه مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا» است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.