بازرسان اورانیوم «۸۴ درصد» غنی‌سازی شده در ایران کشف کردند

0 8خبرگزاری بلومبرگ از قول دو دیپلمات ارشد نوشته است هفته گذشته ناظران بین‌المللی امور اتمی در ایران مقادیری اورانیوم را شناسایی کردند که درست کمتر از میزان مورد نیاز برای ساخت یک سلاح هسته‌ای غنی شده است.

به گزارش بلومبرگ شناسایی این مقدار اورانیوم بر این خطر تأکید می‌کند که فعالیت‌های اتمی غیرکنترل شده جمهوری اسلامی ایران ممکن است باعث ایجاد یک بحران جدید شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش دارد تا روشن کند که ایران چگونه توانسته است که اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۴ درصد را انباشت کند. برای ساخت بمب هسته‌ای اورانیوم تنها باید ۶ درصد بیشتر از این (۹۰ درصد) غنی شود.

ایران پیش از این به آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی هسته‌ای سازمان ملل متحد، گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم تا حدی تغییر یافته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال آماده‌سازی گزارش سه‌ماهه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در آستانه نشست شورای حکام در ۶ مارس در وین است. به نوشته بلومبرگ در آن نشست بررسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دستور کار است.

بورل: ایران فورا باید با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کند

همزمان، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در توئیتی گفت با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت وگو کرده است و «من بار دیگر بر موضع اتحادیه اروپا در مورد رفتار [جمهوری اسلامی] ایران تأکید کردم: توقف نقض حقوق بشر، توقف حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه و توقف بازداشت غیرموجه شهروندان اتحادیه اروپا.»

او نوشته است: «[جمهوری اسلامی] ایران فورا باید با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کند.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.