بازگرداندن دیوید کامرون، قمار سیاسی نخست‌وزیر بریتانیا

0 4


ریشی سوناک نخست‌وزیر و دیوید کامرون وزیر خارجه جدید بریتانیا

منبع تصویر، NO 10 DOWNING STREET

برکناری سوئلا براورمن از وزارت کشور بریتانیا جزو آن دسته خبرهای فوری بود که هیچ‌کس را غافلگیر نکرد. ولی کسی انتظار نداشت ریشی سوناک، دیوید کامرون را – هفت سال پس از کناره‌گیری از نخست‌وزیری – در مقام وزیر خارجه به کابینه برگرداند. این تصمیم، قماری سیاسی است که شاید به جای تضمین ادامه زمامداری سوناک، او را به دردسر جدی بیندازد.

چند وقتی بود که رسانه‌ها و تحلیلگران می‌گفتند خانم براورمن با زدن حرف‌های جنجالی، می‌خواهد کاری کند که ریشی سوناک چاره‌ای جز برکنار کردنش نداشته باشد تا بعداً با حمایت همفکرانش، جایگاه ریشی سوناک به عنوان رهبر حزب را به چالش بکشد؛ حرف‌هایی مثل «تجاوز» خواندن موج پناهجویانی که با قایق‌های کوچک خود را به بریتانیا می‌رسانند، «سبک زندگی» خطاب کردن خیابان‌خوابی بی‌خانمان‌ها، و «راهپیمایی نفرت» خواندن تظاهرات حمایت از فلسطینیان.

ولی آن‌چه در نهایت کار را به برکناری او کشاند، نه خود حرف‌ها، بلکه سرپیچی‌اش از خواسته دفتر نخست‌وزیر برای تغییر لحن مقاله‌ای بود که پنجشنبه در روزنامه تایمز لندن به نام او منتشر شد و در آن پلیس لندن را به جانبداری از هواداران فلسطین و تبعیض علیه گروه‌های راست‌گرا متهم کرده بود.

نفس خروج براورمن از کابینه به تنهایی می‌توانست موقعیت سیاسی ریشی سوناک را متزلزل کند. ولی برگرداندن دیوید کامرون به کابینه ممکن است کار را بار دیگر به یک جنگ سیاسی تمام‌عیار در داخل حزب محافظه‌کار بکشاند؛ جنگی که آخرین بار همین یک سال پیش با کناره‌گیری لیز تراس بعد از تنها ۴۹ روز از مقام نخست‌وزیری پایان یافته بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.