باکو، روسیه و ارمنستان را به عدم پایبندی به قرارداد آتش‌بس در قره‌باغ متهم کرد

0 13باکو، روسیه و ارمنستان را به عدم پایبندی به قرارداد آتش‌بش مرتبط با قره‌باغ متهم کرد.

وزارت امور خارجه آذربایجان روز شنبه ۲۴ تیر در بیانیه‌ای گفت که «ارمنستان بسیاری از مفاد بیانیه آتش‌بس را اجرا نکرده و روسیه نیز اجرای کامل بیانیه را در چارچوب تعهدات خود تضمین نکرده است.»

بیانیه پس از آن انتشار یافت که چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، در بروکسل پایتخت بلژیک میزبان الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، با هدف ترسیم مرزهای دو کشور پس از سه دهه جنگ و درگیری بود.

به گفته آقای میشل، به منظور ایجاد شرایطی مناسب برای دستیابی به صلح و گفتگوها برای عادی‌سازی روابط دو کشور، خشونت و لفاظی‌های شدید باید کنار گذاشته شود.

او افزود: مهم‌ترین نیاز مردم منطقه، تضمین حقوق و امنیت‌شان است.

وزارت خارجه روسیه نیز روز شنبه اعلام کرد آماده سازماندهی جلسه‌ای سه‌جانبه در سطح وزیران خارجه با شرکت جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

به گفته این وزارت‌خانه، پس از این جلسه رهبران سه کشور می‌توانند در نشستی دیگر، پیمان‌ صلح را امضا کنند.

ایالات متحده نیز در کنار اتحادیه اروپا از مشوقان برقراری صلح میان این دو جمهوری سابق اتحاد شوروی بوده و بارها دو طرف را به «گفتگوی مستقیم و دیپلماسی» دعوت کرده است.

جمهوری آذربایجان پس از جنگ سال ۲۰۲۰ میلادی و برقراری آتش‌بس با پادرمیانی روسیه، موفق به کنترل مناطق هم‌جوار قره‌باغ شد.

ارمنستان می‌گوید صلح پیشنهادی باید حقوق ویژه‌ای برای ارمنی‌های قره‌باغ فراهم و امنیت آنها را تضمین کند اما جمهوری آذربایجان از ارائه چنین تضمینی سرباز می‌زند.

قره‌باغ به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان، محل سکونت حدود ۱۲۰ هزار ارمنی است. پس از فروپاشی اتحاد شوروی، جمهوری آذربایجان و ارمنستان دو بار بر سر قره‌باغ جنگیده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.