بحران داخلی در اسرائیل؛ سخنرانی «عقب‌نشینی» نتانیاهو از تغییرات قضایی به تعویق افتاد

0 25درحالی که بنابر گزارش‌ها بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، قرار بود روز دوشنبه ۷ فروردین در یک سخنرانی، به احتمال زیاد توقف طرح بازنگری قضایی مورد مناقشه خود را اعلام کند، برخی گزارش‌های دیگر از تعویق این سخنرانی خبر می‌دهند.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز دوشنبه خبر داد که یکی از متحدان ائتلاف دولت نتانیاهو به او هشدار داده است از این طرح عقب‌نشینی نکند و این امر باعث شده است که آقای نتانیاهو سخنرانی خود را فعلاً به تعویق بیندازد. گزارش کانال ۱۲ اسرائیل هنوز از سوی مقام‌های دولت نتانیاهو تأیید نشده است.

گزارش‌هایی نیز منتشر شده که می‌گوید تعویق سخنرانی نتانیاهو پس از تهدید احزاب راست تندرو به فروپاشی کابینه و هشدار ایتامار بن گویر، وزیر راستگرای افراطی امنیت داخلی اسرائیل، در مورد منحل‌شدن دولت در صورت توقف تغییرات قضایی رخ داده است.

روز دوشنبه آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفت که کشورش «عمیقاً نگران» تحولات در اسرائیل است و بر «نیاز فوری به سازش بین طرف‌ها» تأکید کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «ارزش‌های دموکراتیک همیشه نشانه روابط آمریکا و اسرائیل بوده و باید باقی بماند».

این پیام پس از آن ارسال شد که در همین روز اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، نیز از دولت کشور خود خواست تا «فوراً» روند قانون‌گذاری درباره لایحه اصلاحات قضایی را متوقف کند.

آقای هرتزوگ در حساب توئیتر خود نوشت که در شرایط کنونی «امنیت، اقتصاد، جامعه و همه چیز در معرض تهدید است».

این توئیت رئیس‌جمهور اسرائیل پس از آن منتشر شده که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، ژنرال یوآو گالانت، وزیر دفاع، را به دلیل درخواست برای توقف روند اصلاحات قضایی برکنار کرد.

در پی برکناری وزیر دفاع، معترضان اسرائیلی شامگاه یکشنبه بار دیگر به خیابان‌ها ریختند و علیه دولت و اصلاحات قضایی اعتراض کردند.

بنیامین نتانیاهو ششمین دوره نخست‌وزیری خود را با تشکیل یک ائتلاف از تندروهای مذهبی دست راستی که اکثریت را در پارلمان این کشور در اختیار دارند، آغاز کرده است و متحدان مذهبی و ملی‌گرایان تندرو حامی نتانیاهو از طرح محدودکردن اختیارات قوه قضاییه حمایت می‌کنند.

پارلمان اسرائیل در هفته‌های اخیر در رشته‌نشست‌هایی که بی‌وقفه و از جمله در ساعات نیمه‌شب تا بامداد هر روز ادامه داشت، سلسله‌قوانینی را برای محدود کردن اختیارات دستگاه قضایی و همچنین دشوار کردن روند قانونی عزل نخست‌وزیر در اسرائیل تصویب کرده است که این امر مخالفان را نگران کرده که «یک کودتای حکومتی برای تبدیل کردن اسرائیل به دیکتاتوری مذهبی» در جریان است.

مخالفان، قانون جدید عزل نخست‌وزیر را نیز به نفع بنیامین نتانیاهو دانسته‌اند که در سه پرونده فساد، رشوه‌خواری و خیانت در امانت، با محاکمه روبه‌رو است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، رهبران معترضان اعلام کرده‌اند که تظاهرات گسترده‌ دیگری روز دوشنبه برگزار خواهد شد و در همین حال خبر رسید که بزرگ‌ترین گروه اتحادیه کارگری اسرائیل روز دوشنبه اعتصابی را در طیف وسیعی از بخش‌ها آغاز کرد.

اعتصاب گروه «چتر هیستادروت» که بیش از ۷۰۰ هزار کارگر در بخش‌های بهداشت، ترابری و بانکداری و بسیاری از زمینه‌های دیگر را نمایندگی می‌کند، می‌تواند بخش بزرگی از اقتصاد اسرائیل را فلج کند.

روز دوشنبه همچنین خبر رسید که پروازهای خروجی از فرودگاه بین‌المللی اصلی اسرائیل در پی اعتصابی که در اعتراض به اصلاحات قضایی برنامه‌ریزی‌شده دولت صورت گرفته، متوقف شده است.

تقریباً از سه ماه پیش اعتراضات گسترده علیه اصلاحات قضایی مورد نظر دولت ائتلافی بینامین نتانیاهو به راه افتاده، اما هنوز آقای نتانیاهو حاضر به عقب‌نشینی در این زمینه نیست.

این طرح در شور نخست مجلس تصویب شده، اما برای تبدیل‌شدن به قانون باید از اکثریت لازم در شورهای دوم و سوم هم برخوردار شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.