برای ابراهیم گلستان؛ مردی که با دوربین می‌نوشت

0 6


ابراهیم گلستان، داستان‌نویس، مترجم، فیلم‌نامه‌نویس، فیملساز

منبع تصویر، Parviz Jahed

توضیح تصویر،

ابراهیم گلستان، داستان‌نویس، مترجم، فیلم‌نامه‌نویس، فیملساز

  • نویسنده, پرویز جاهد
  • شغل, روزنامه‌نگار سینمایی

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید بی‌بی‌سی نیست.

در این یادداشت، پرویز جاهد نویسنده و منتقد سینما، در بزرگداشت ابراهیم گلستان می‌نویسد. ابراهیم گلستان داستان‌نویس، مترجم، فیلم‌نامه‌نویس، فیملساز و از پیشگامان موج نو در سینمای ایران، و از چهره‌های بحث‌برانگیز روشنفکری کشور، سه‌شنبه ۲۲ اوت ۲۰۲۳ در منزلش در بریتانیا درگذشت.

امروز مرد بزرگی از دنیا رفت. مرد بزرگی که هرچه از بزرگی‌اش بگویم و بنویسم کم گفته و کم نوشته‌ام. دیروز که در سینما تک آرگو در تهران درباره گلستان و شاهکار سینمایی‌اش یعنی «خشت و آینه» حرف می‌زدم نمی‌دانستم که قرار است امروز از دنیا برود و من حالا این حرف‌ها را در سوگ او بنویسم.

ابراهیم گلستان بیش از یک قرن زندگی کرد و خوب زندگی کرد و از زندگی‌اش راضی بود. بقیه‌اش مهم نیست. همیشه می‌گفت مهم این است که تو خودت از زندگی‌ات و کارهایی که کرده‌ای راضی باشی. زندگی و کارهای برجسته‌اش رشک‌برانگیز بود و حسادت بسیاری را برمی‌انگیخت. گلستان کم کار نکرد و کارهای مهمی هم کرد. او سینما و ادبیات ایران را با داستان‌ها و فیلم‌هایش متحول کرد. چند نفر دیگر هم بوده‌اند که در این تحول نقش داشتند، هدایت در داستان‌نویسی، نیما در شعر و فرخ غفاری و فریدون رهنما در سینما. اما سهم و نقش گلستان در این میان نه تنها از آنها کمتر نیست بلکه در زمینه‌هایی مثل سینما و داستان کوتاه نویسی حتی بیشتر است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.